Araç Kasko Sigortası

En uygun kasko sigortası fiyatları için hemen formu doldurabilirsiniz.

Araç Kasko Sigortası Sıkça Sorulan Sorular

Kasko sigortası, kullanılan motorlu aracın uğrayacağı her tür hasarı teminat altına alan bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası bir sorumluluk sigortası olduğu için sadece karşı tarafın ya da bazı durumlarda üçüncü kişilerin zararlarının tazminini sağlar. Bu sigortadan ancak kazada kusurlu olunmaması halinde karşı tarafın trafik sigortası yoluyla yararlanabilir. Bunun sonucu çoğu araç sahibi kaza sonrasında aracındaki hasarı tazmin ettiremez.

Ayrıca trafik sigortası sadece kaza sonucu oluşan zararı öder. Aracın bunun dışında uğrayabileceği zararları tazmin etmez. Tazmin edilemeyen tüm bu zararlar için kasko sigortası çözüm olmuştur. Trafik sigortasından teminat dışı kalan durumları kasko sigortası teminat altına almıştır. Son yıllardaki kaza sayısında müthiş artış kasko sigortasına bir talep doğurmuştur. Kasko sigortası araç sahiplerine büyük avantajlar sağlamıştır. Öyle ki toplanan kasko sigortası priminin yaklaşık % 97’si zarar tazmininde kullanılmaktadır. Eğer kasko sigortası sistemi olmasaydı araç sahipleri bu zararları kendileri karşılamak zorunda kalacaklardı.

Tüm bu veriler kaza sayısının büyük oranlarda arttığı son yıllarda kasko sigortasının ne kadar önemli bir rol oynadığını gösterir. Kasko sigortası sayesinde araç sahipleri büyük bedeller ödeyerek edindikleri araçlarında meydana gelen zararları kolaylıkla tazmin edebilmektedirler.

En uygun kasko sigortasını yaptırırken sigorta primleriyle birlikte verilen teminat kapsamı ve limitlerine dikkat edilmelidir. Öncelikle kapsanan risklere göre teminat kapsamı değişecektir.
Kasko sigortasında dört farklı teminat türü vardır: tam kasko, genişletilmiş kasko, kasko ve dar kasko. Bunlardan teminatı en çok kapsamlı olan tam kasko sigortası olurken teminatı en az kapsamlı olan dar kasko sigortası olacaktır. Bunun sonucunda ise ödenen primler farklı olacaktır.
Ayrıca teminat limitleri de prim miktarını etkiyecektir. Bunun yanında hasarda bir tenzilat öngörüldüğünde düşük prim ödense bile hasar gerçekleştiğinde hasarın tenzilat oranında katlanılması gerekecektir. Son olarak kasko sigortasında hasarsızlık, birden fazla araç gibi indirimler vardır. Tüm bu hususlar dikkate alınarak sigorta şirketlerinin teklifleri karşılaştırılmalı ve en fazla teminatı ve limiti en az primle vadeden şirket seçilmelidir.

Kasko sigortası fiyatı hesaplanırken aracın markası ve yaşı, sürücünün ne zamandır sürücü belgesine sahip olduğu, önceden kaza yapılıp yapılmadığı, sürücünün mesleği, seçilen teminatlar, aracın kullanıldığı il gibi faktörler esas alınır.

Kasko sigortasında aşağıdaki 5 basamağa göre hasarsızlık indirimi alınır:

Basamak İndirim Oranı
0 (İlk defa kasko sigortası alınması) % 0
1 (12 ay poliçe süresi sonunda kazasız yenileme) % 30
2 (İkinci 12 ay poliçe süresi sonunda kazasız yenileme) % 40
3 (Üçüncü 12 ay poliçe süresi sonunda kazasız yenileme) % 50
4 (Dördüncü 12 ay poliçe süresi sonunda kazasız yenileme) % 60

Kasko sigortası poliçelerinizi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sistemi üzerinden ‘turkiye.gov.tr” sitesi kullanılarak kasko sigortası ve hasar bilgileri sorgulayabilirsiniz.

Kasko sigortasında tavan fiyat uygulaması yoktur. Sigorta şirketleri serbest piyasa koşulları altında istedikleri fiyatı teklif edebilirler.

Kasko değer listesi bir aracın kasko bedelini belirlemek için esas alınan araç fiyatıdır. Kasko bedeli bu değere göre hesaplanmakla birlikte motorlu taşıtlar vergisi ücretleri de bu değere göre oluşturulur. Kasko değer listesi her ay Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği tarafından yayınlanır. Sigorta şirketleri kasko tekliflerini yaparken kasko değer listesine başvurur.

Kasko değeri hesaplanırken araçların markası, modeli, motor hacmi gibi hususlar dikkate alınır. Bu değer Türkiye Sigorta Birliği sitesi üzerinden kolayca hesaplanabilir.

Son yıllarda karayollarındaki araç sayısı oldukça artmıştır. Bu artış sonucu milyonlarca kaza olması kaçınılmaz oluyor. Zorunlu trafik sigortası bu kazalar sonucu araçlarda oluşan hasarın tamamını ödemiyor. Bunun dışında yangın, hırsızlık gibi durumlar araçlara ciddi bir şekilde zarar verebiliyor. Eğer modeli yeni ve kaliteli bir araç kullanıyorsak bu aracı satın alabilmek için büyük bedeller ödüyoruz. Pek çoğumuz böyle bir araca sahip olabilmek yıllarca çalışıyor ve kredi ödüyor. Kaza rizikosunun bu kadar arttığı bir dönemde kasko sigortası ile aracımızı olası zararlara karşı teminat altına almak iyi bir seçimdir. Özellikle sıfır, değeri yüksek ve lüks araçlar için kasko sigortası yaptırmak mantıklı olacaktır.

Dört türlü kasko sigortası bulunmaktadır: Tam Kasko: Aracın uğrayabileceği tüm zararlar teminat altına alınır. Bu zararlara aracın kazada hasara uğraması, yanması, çalınması örnek gösterilebilir Kasko genel şartlarındaki tüm ana rizikolar ve ek rizikolar güvence altındadır.
Genişletilmiş Kasko: Kasko genel şartlarında bulunan tüm ana rizikolar güvence altına alınır. Ek rizikoların ise bazıları güvence altına alınır.
Kasko: Genel sigorta şartlarındaki sadece ana rizikolar güvence altına alınır. Ek sözleşme ile teminat altına alınabilecek rizikoları kapsamaz.
Dar Kasko: Genel sigorta şartlarındaki tüm ana rizikoları kapsamaz. Kaza, çalınma, yangın gibi rizikoların bazılarını kapsar.

  • Aracın hasara uğraması teminatı
  • Aracın yanması teminatı
  • Aracın çalınması teminatı
  • Aracın parçalarının çalınması teminatı
  • Başka bir araçla taşınırken aracın hasar görmesi teminatı

Araç kasko sigortası; Sigorta genel şartlarının belirlediği ana teminatları ve sözleşmeyle eklenebilecek ek teminatları kapsayacak şekilde motorlu araçların uğrayacağı hasarları karşılayan isteğe bağlı bir mal sigortası türüdür.

Motorlu araç satıldığı zaman kasko sigortası iptal olur. Bu durumda noter satış sözleşmesi ile sigorta şirketine prim iadesi talebiyle başvurulmalıdır. Sigorta şirketi satış tarihi ve kasko poliçesi bitiş tarih arasındaki kalan primi hesaplar ve bu hesaba göre prim iadesi yapar. Eğer sigorta lehtarı vefat etmiş ise bu hak mirasçılarına geçer. Mirasçılar 15 gün içerisinde sigorta şirketi ile iletişime geçmelidirler.

Kaza sonrası kasko sigortası bakımından hak kaybına uğramamak adına şu hususlara riayet edilmelidir:

  • Sigorta sahibinin kazanın olmasından 5 işgünü içerisinde kazayı sigorta şirketine bildirme yükümlülüğü vardır.
  • Hasar sebebi ve bununla ilgili belgeler sigorta şirketine gönderilmelidir. Eğer varsa kaza tutanağı şirketi verilmelidir. Hasarın sebebi ayrıntılı olarak yazılı bir şekilde şirkete bildirilmelidir.
  • Eğer araç çalınmış ise öncelikle yetkili makama suç duyurusu yapılmalıdır. Suç duyurusu ile ilgili başvuru ve varsa ek belgeler sigorta şirketine gönderilmelidir.
  • Tazminatı daha kolay alma adına kaza tespit tutanağı doğru bir şekilde doldurulmalıdır ve kazanın ve hasarlı aracın fotoğrafları çekilmelidir.
  • Sigorta şirketinin menfaatini koruyacak gerekli tedbirler alınmalıdır.

Kasko Sigortası Genel Şartları her yıl Türkiye Sigorta Birliği tarafından yayınlanır. Bu şartlarda kasko sigortası ile ilgili teminatlar, sigorta kapsamı, hasar ve tazminat, sigortacının ve sigortalının yükümlülükleri, tazminatın ödenmesi ve kasko sigortası ile ilgili diğer hususlar bulunur. Sigorta genel şartları genel mevzuata uygun olarak düzenlenir ve sürekli olarak güncellenir.

Türkiye’de pek çok şirketi kasko teklifi vermektedir. Web sitemiz üzerinden karşılaştırılarak en uygun kasko sigortasını yaptırabilirsiniz.

Anlaşmalı Sigorta Şirketlerimiz

Kasko Sigortası Rehberi

Kasko sigortası ile merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını kasko blog sayfamızda bulabilirsiniz.

Kasko Sigortası En uygun kasko sigortası nasıl bulunur

En Uygun Kasko Sigortası Nasıl Bulunur ?

En uygun kasko sigortası fiyatı nasıl bulunur konusunda size temel bilgiler vermeyi amaçlıyoruz.

Devamını Oku
Kasko Sigortası Kasko sigortası fiyatları nasıl hesaplanır

Araç Kasko Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Kasko fiyatını etkileyen faktörleri bu yazımızda sizlere açıklayacağız. Keyifli okumalar

Devamını Oku
Kasko Sigortası En Uygun Fiyatlı Kasko Sigortası Ürünleri

En Uygun Fiyatlı Kasko Sigortası Ürünleri Hangisi?

En Uygun Fiyatlı Kasko Sigortası Ürünleri Hakkında Bilgi Alabilirsiniz.

Devamını Oku