Kasko Sigortası

Araç Kasko Sigortası Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gereken 15 Teminat

7 Eylül 2020 4 min read

Araç Kasko Sigortası Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gereken 15 Teminat

Okunma Zamanı: 4 dakika

Araç sahiplerinin yaptırdığı kasko sigortaları oldukça önemlidir. Kasko sigortaları yaşanabilecek olumsuz durumlarda maddi hasarı karşılayarak araç sahibine büyük bir kolaylık sağlar. Kasko yapılmayan bir araç her zaman risklidir. Bu bağlamda kasko poliçelerinde bulunan teminatların da oldukça özenle seçilmesi gerekmektedir.

İhtiyacı karşılamayan teminatlar araç sahiplerine yarar sağlamayacaktır. Teminatlar belirlenirken araç sahipleri ihtiyaçlarının yönünü tespit etmeli ve ihtiyaçlarının ekseninde teminatları seçmelidir. Sigorta poliçelerine eklenen teminatlar en az kasko sigortasını kadar önem arz eder.

Yapılması Kesinlikle Gereken Kasko Sigortası Teminatları Nelerdir?

Kasko sigortalarında sunulan teminat seçenekleri oldukça çeşitli sayılarda bulunmaktadır. Bu bağlamda araç sahiplerine sunulan ek teminat seçenekleriyle, kişinin ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenir.

Bu anlamda mutlaka yapılması gereken 15 araç teminatı şunlardır;

 • Çarpma- Çarpılma Teminatı.
 • Yanma Teminatı.
 • Aracın Çalınması veya Çalınmaya Teşebbüs Teminatı.
 • Ferdi Kaza Teminatı.
 • Terör Teminatı.
 • 7/24 Yardım Hizmetleri Teminatı.
 • Değer Kaybı Teminatı.
 • Dolu ve Fırtına Teminatı.
 • İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı.
 • Sel ve Su Baskını Teminatı.
 • Kemirgen Hayvanlar Teminatı.
 • Hasarsızlık Koruma Teminatı.
 • Kıymet Kazanma Tenzili İstisnası Teminatı.
 • Kişisel Eşya Teminatı.
 • Hukuksal Yardım Teminatı.

Yapılması tavsiye edilen teminat seçenekleri bu eksendedir. Bu teminatların her birinin farklı özellikleri ve avantajları mevcuttur.

 • Çarpma – Çarpılma Teminatı

Araç sahibinin iradesi dışında, hareket halindeyken veya hareketsiz durumdayken araca sabit ya da hareketli bir cismin çarpması halinde meydana gelecek maddi hasarların karşılanmasıdır.

 • Yanma Teminatı

Kaza sonrasında oluşan yangın durumları veya infilak durumlarında meydana gelen hasarın sigorta şirketince karşılanmasıdır.

 • Aracın Çalınması veya Çalınmaya Teşebbüs Teminatı

Aracın çalınması veya araç aksesuarlarının radyo, teyp gibi çalınması durumunda karşılanan maddi hasarlardır.

 • Ferdi Kaza Teminatı

Kaza esnasında araçta bulunan şoför ve yolcularda meydana gelen vefat veya sakat kalma durumlarında kişilere ödenen tazminatlardır. Araç içerisindeki herkesin vefat etmesi durumunda kişilerin kanunu varislerine tazminat ödemesi yapılır.

 • Terör Teminatı

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununda belirtilen terör eylemleri ve bu eylemler sonucunda oluşan maddi sonuçların sigorta şirketince karşılanmasıdır. Buna ek olarak Terör olaylarını bastırmakla görevlendiren devlet güçlerinin oluşturabileceği hasarlar da karşılanmaktadır.

 • 7/24 Yardım Hizmetleri Teminatı

Kaza durumlarında veya araç da meydana gelen arızalar sebebiyle alınması zaruri olan yol yardım hizmetlerinin masraflarını karşılayan teminatlardır.

 • Değer Kaybı Teminatı

Araçlarda meydana gelen kaza durumlarında gerçekleşen onarım işlemleri aracın değerini düşürmektedir. Bu bağlamda araç sahibinin hatası olmayan kazalarda yapılan onarım işlemi sonrası araçta düşen değer kaybı, sigorta şirketince karşılanmaktadır.

 • Dolu ve Fırtına Teminatı

Fırtına ve dolu yağışı esnasında araç da meydana gelen hasarlar sigorta şirketince karşılanır.

 • İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı

Araç sahibinin iradesi içerisinde gelişen kazalar da karşı tarafta meydana gelen maddi hasarlar, araç sahibi tarafından ödenmek zorundalığı ortadan kalkar. Bu bağlamda gerekli maddi hasarı sigorta şirketi karşılar.

 • Sel ve Su Baskını Teminatı

Sel ve su baskını durumlarında araçta meydana gelen maddi hasarlar tespit edilip sigorta şirketi tarafından karşılanır.

 • Kemirgen Hayvanlar Teminatı

Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları ‘na eklenebilen kemirgen hayvanlar teminatı, kemirgen hayvanlar tarafından araca verilen zararların sigorta şirketi tarafından karşılanmasıdır.

 • Hasarsızlık Koruma Teminatı

Araç sahibi yapmış olduğu kasko sigortasının geçerli olduğu dönem boyunca kaza yapmaz ise kasko şirketleri tarafından bir sonraki kasko döneminde araç sahibine özel indirim uygulamaktadır. Bu bağlamda bir sonraki ay için gereken kasko fiyatında indirim uygulanır.

 • Kıymet Kazanma Tenzili İstisnası Teminatı

Kaza sonrasında sigorta şirketleri onarılması gereken yeni parça değerlerini ödenecek olan tazminattan düşmektedir. Kıymet kazanma teminatı ile değiştirilmesi veya onarılması gereken parça değerlerinin fiyatı, sigorta şirketince ödenecek olan tazminattan düşülmemektedir.

 • Kişisel Eşya Teminatı

Araç içerisinde bulunan kişisel eşyaların çalınması durumunda kasko şirketince ödenen tazminattır. Kişisel eşyalar telefon, bilgisayar veya gözlük, saat gibi eşyalardır.

 • Hukuksal Yardım Teminatı

Kaza sonrası araç sahibi veya karşı tarafta bulunan kişi ile anlaşılamaması halinde yapılması gereken hukuki süreçler vardır. Hukuksal yardım teminatı ile hukuki süreç içerisinde meydana gelen maddi sonuçlar sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Araç Kasko Sigortası Yaptırılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç sahipleri kasko sigortası yaptırmadan önce mutlaka ihtiyaçlarını tespit etmelidir. Bu bağlamda kasko şirketler tarafından Dar Kasko, Genişletilmiş Kasko, Tam Kasko seçenekleri sunulmaktadır.

Araç sahibi bütçesine uygun ve olabildiğince ihtiyaçlarını kapsayan sigorta paketlerini tercih etmelidir. Aynı zamanda sigorta poliçelerine eklenen teminat seçenekleri de mutlaka değerlendirilmelidir. Kırsal bölgelerde yaşayan bir kişi Yabani Hayvanlar Teminatı yaptırabilir. Bu bağlamda burada önemli olan husus kişinin ihtiyacını tespit edip, ek teminatlarla veya sigorta paketince ihtiyacını karşılamasıdır.

Bir diğer husus ise araç sahibinin imzaladığı kasko poliçesini mutlaka okumasıdır. Sigorta poliçelerinde yapılan kaskonun karşıladığı durumlar ve kişinin hakları belirtilmektedir. Bu bağlamda sigorta poliçesinde yapılan bir hata araç sahibinin kaza durumlarında sorun yaşamasına neden olabilir. Böyle bir durumun önüne geçebilmek adına sigorta poliçeleri mutlaka okunduktan sonra imzalanmalıdır.

Araç Kasko Fiyatları Nedir?

Araç kaskoları farklı türlerdedir. Bu bağlamda her kaskonun karşıladığı durumlar vardır. Bu sebeple standart bir kasko fiyatı söylemek mümkün değildir. Kasko yaptırmak isteyen kişiler mutlaka çeşitli kasko şirketleri ile görüşmeli ve fiyatlarını öğrenmelidir.

Bu bağlamda kasko şirketlerinin fiyatları karşılaştırılmalı ve kişi bütçesine en uygun ama en kapsamlı kasko sigortasını tercih etmelidir. Geniş kapsamlı kasko sigortası için web sitemizden fiyat alabilirsiniz.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus kişinin ihtiyacını karşılayan ek teminat veya kasko paketlerinin mutlaka yaptırılmasıdır. Genelde maddi sebeplerden dolayı ertelenen veya yaptırılmayan kaskolar, kaza durumlarında araç sahiplerine misli ile dönmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Aracın sahibi yapmış acentelerden satın almış olduğu araç kasko sigortasının poliçe süreci boyunca boyunca kaza yapmaz ise kasko şirketleri tarafından bir sonraki kasko yenilme döneminde kazasız araç sahibine özel hasarsızlık indirim uygulamaktadır. Bu sayede bir sonraki yıl için kasko fiyatlarında indirim hak kazanmış olur.

Kasko sigortası poliçesi bir çok hasarı karşıladığı gibi, küresel ısınmada dolayı bir çok doğa felaketi meydana gelmektedir. Bunların en başında ise zamansız gelen dolu yağışlarıdır. Yaşan doludan sonra oluşan dolu hasarlarını kasko sigortası karşılamaktadır.

En uygun kasko sigortasını almadan önce poliçe içeriğindeki bütün teminatları karşılaştırmanız gerekmektedir. Bazen en uygun kasko sigortası size çok pahalı bir maddi külfet olabilir. Bundan dolayı en uygun kasko yerine en teminatlı kasko sigortasını seçmeniz için daha iyi olacaktır.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir