Kasko Sigortası Trafik Sigortası

Araçlarda Ağır Hasar Kaydı ile İlgili Merak Edilenler ?

19 Mayıs 2021 4 min read

Araçlarda Ağır Hasar Kaydı ile İlgili Merak Edilenler ?

Okunma Zamanı: 4 dakika

Ağır hasar kaydı araçlarımızda istediğimiz en son şeydir. Bu yazımızı okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ağır Hasar Kaydı Nedir?

Bir aracın aldığı hasarlar TRAMER sistemi üzerinde kaydedilir. Bu kayda ‘hasar kaydı’ ismi verilir. TRAMER sistemine erişimde bulunan herkes bu hasarı görebilir.

Genelde hasar kaydı miktarı aracın ikinci el bedelinin % 30-40’ına ulaştığı durumlara “ağır hasar kaydı” denir. Yine genelde 15.000 TL üzerindeki hasar kayıtları ağır hasar olarak kabul edilir.

Bir aracın ağır hasar kaydının olması aracın satışını zorlaştırır ve aracın satış bedelini düşürür. Bundan dolayı ağır hasar kaydı araç sahiplerinin istemediği bir durumdur. Hatta bazı araç sahipleri araçlarında ağır hasar bulunsa da bu durumu gizlemeye çalışırlar.

Ağır Hasar Kaydı Nasıl Belirlenir?

Temel olarak hasar kayıtları sigorta şirketlerinin araç sahibine ödediği tazminatların kayıtlarıdır. Bu aynı zamanda araç geçmişinde ne kadar hasar olduğunu gösterir. Durum böyle olunca ağır hasar kayıtları tamir masraflarını ödeyen sigorta şirketinin eksperlerinin tespitlerine göre belirlenir.

Diğer taraftan da ağır hasar kaydı göreceli bir durumdur. Örnek verecek olursak araçta oluşan hasarın tamiri yetkili bir serviste orijinal parçalar değiştirilerek yapılırsa çok yüksek çıkar. Bu durumda araç ağır hasarlı çıkar. Ama aynı tamirat başka bir serviste parça değiştirilmeden yapılırsa araç ağır hasarlı olmaktan kurtulur.

Tüm bunlar sonucu bazı araç sahipleri araçlarının değerinin düşmemesi adına tamir masraflarını en azda tutmaya çalışırlar. Hatta hasarı sigortaya tazmin ettirmeyerek kendi imkânlarıyla aracı tamir ettiren araç sahipleri de bulunur.

Ağır Hasar Kaydı Pert Kaydı Arasındaki Fark Nedir?

Yukarıda belirttiğim gibi hasar kaydı miktarı araç ikinci el bedelinin % 30-40’ına ulaştığı zaman ağır hasar kaydı olur. Bu kayıt ikinci el bedelinin % 70’ini aştığı zaman ise artık pert kaydı olur. Bu durumda artık aracın trafikten men edilmesi gerekir. Sigorta şirketi araç sahibine aracın ikinci el bedelini öder ve aracın mülkiyetini üzerine alır. Bundan sonra aracın hurdaya ayrılması gerekir. Eğer bu yapılmazsa ve araç tamir edilip trafiğe çıkarılırsa bu durum hem son derece tehlikeli hem de kanun dışı olacaktır.

Ağır Hasar Kaydı Silinir Mi?

Aracınız üzerinde oluşan bir ağır hasar hem plaka numarası hem de şase numarası üzerinden TRAMER sistemine kaydolur. Eğer ağır kayıt bilgisinin yanlış olduğunu düşünüyorsanız Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezine bu konuda bir başvuruda bulunabilirsiniz.  Böyle bir başvuruda bulunabilmek için geçerli bir sebebiniz olması gerekir. Yoksa başvurunuz reddedilecektir.  Bundan dolayı geçerli sebebinizi açıkça izah edin ve hasar tarihini belirtin. Destekleyici belgeleri ekleyin.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi talebinizi ilgili sigorta şirketine iletir. Bu şirket de açıklamalarınızı ve sunduğunuz belgeleri inceler. Eğer öne sürdüğünüz sebep geçerli bir sebep olarak kabul edilirse başvurunuz kabul edilir ve kayıt silinir. Aksi takdirde başvurunuz reddedilir.

Ağır Hasar Kaydı Nasıl Öğrenilir?

Bir aracın ağır hasar kaydının öğrenmek birkaç yöntem vardır.

Bunlardan en güvenlisi ve detaylısı TRAMER sistemi üzerinden ağır hasar kaydını sorgulamaktır. Burada hem plaka numarasını hem de şase numarasını girerek ağır hasar kaydını öğrenebilirsiniz. Fakat en sağlamı şase numarasını girerek ağır hasar kaydını öğrenmektir. Ağır hasar kaydını öğrenmek için plaka numarası ya da şase numarasını girerek 5664’e kısa mesaj atabilirsiniz. Ya da https://www.sbm.org.tr adresi üzerinden online işlemler bölümüne bakabilirsiniz.

Ağır hasar kaydını öğrenebileceğiniz başka bir yöntem ise Emniyet Genel Müdürlüğü araç sorgulama ekranını kullanmaktır. e-devlet şifrenizi girin ve Turkiye.gov.tr üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğünün bu hizmetini bulun. Buradan aracının plaka numarasını girerek araç ile ilgili tüm yasal ve güncel bilgileri bulabilirsiniz.

Ayrıca araç ile ilgili kaza bilgilerine erişmek için ‘KAZA PLAKA NO” girişi yaparak 5664’e bir kısa mesaj gönderebilirsiniz.

Plakayı Değiştirsem Ağır Hasar Kaydı Silinir Mi?

Yukarıda da belirttiğim gibi TRAMER üzerinden ağır hasar kaydı plaka numarası ya da şase numarası girilerek sorgulanabilir. Aracınızın plakası değiştiği zaman artık plaka numarası sorgulamasıyla ağır hasar kaydına ulaşmak mümkün olmayacaktır. Fakat aracın şaşe numarasıyla hala aracın ağır hasar kaydına ulaşılabilir.

UYARI: Ağır hasar kayıtlı bir aracın plakası değiştiği zaman TRAMER üzerinden artık plaka numarası sorgusuyla ağır hasar kaydı bilgisine ulaşılamaz. Bundan dolayı bir araç satın alırken TRAMER üzerinden ayrıca şase numarası ile sorgulama yapmayı ihmal etmeyin.

Bedelli Ya Da Bedelsiz Ağır Hasar Kaydı Nedir?

Bedelli/bedelsiz yerine rakamlı/rakamsız ya da tutarlı/tutarsız ifadeleri de kullanılabilir.

Bedelli/bedelsiz ağır hasar kaydı ifadesi eksper raporlarında geçer. Bedelli ağır hasar kaydı zaten normal ağır hasar kaydıdır. Oluşan ağır hasar kaydının bedeli raporda gösterilir. Örneğin, 15.000 TL’lik bir ağır hasar bedeli vardır.

Bedelsiz ağır hasar kaydı ifadesi ise daha kafa karıştırıcıdır. Burada ağır hasar söz konusudur fakat bedeli kayıtlara girilmemiştir. Bu durum genelde kazaya karışan tarafların hasar üzerinde anlaşmalarından kaynaklanır. Bu kişiler ağır hasar miktarını kayıtlara tam olarak yansıtmamışlardır. Böyle bir durumda işin ehli bir ekspertize ağır hasar bedeli tespit ettirmelidir.

Değişensiz Ağır Hasar Kaydı Nedir?

Bir araçta ağır kaydı vardır. Fakat aracın hiçbir parçası değiştirilmemiştir. Bu durum gerçekten kafa karıştırıcı bir durumdur. Bir araçta ağır hasar kaydı olduğu halde nasıl hiçbir parçası değişmemiştir?

Bir aracın değişensiz ağır hasar kaydı olması şunları gösterebilir.

  • İki araç birleştirilmiş olabilir.
  • Aracın airbagi açılmış olabilir. Aracın airbagi açılmıştır. Fakat araçta başka bir ağır hasar oluşmamıştır. Aracın airbagi açıldığında ağır hasar kaydı konulur. Başka ağır hasar kaydının olmaması tek başına aracın iyi bir halde olduğunu göstermez. Aracın elektronik aksamlarında sorunlar olabilir.

Ağır Hasar Kayıtlı Araç Satın Alınır Mı?

Özellikle lüks araçların tamir masrafları yüksek çıktığı için sigorta şirketleri bu araçların ikinci el bedellerini ödeyerek yükümlülüklerinden kurtuluyorlar. Sigorta şirketleri sonra ihalelerle bu araçları satıyorlar. Tamiratını yapacağı inanan kişiler bu araçları satın alıyor, tamir ettiriyor ve trafiğe çıkarıyorlar. İşte piyasada binlerce bu araçlardan var.

Bu sayede lüks bir aracı piyasa fiyatına göre çok uygun satın alabilirsiniz.  Ama bu araç kaza ve tamirat geçirdiği için yeniden sorun çıkarma ihtimali de vardır. Ayrıca aracın gerçek ağır hasarı da gizlenmeye çalışabilir. Bundan dolayı bu tür araçları satın alırken son derece dikkatli olmanız gerekir.

Ağır Hasarlı Bir Aracı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Güvenilir ve uzman bir ekspertize aracı kontrol ettirin.
  • Yetkili servislerden destek alın.
  • Aracın yeni çıkan durumları için yeniden değerlendirme yapın.
  • Eğer aracın ağır hasarı sürekli sorun çıkarabilecek nitelikte ise bu araçtan uzak durun.

Son tahlilde, ağır hasar kaydı olan bir aracı satın almak büyük bir risktir. Bu tür bir aracı alırken son derece dikkatli olun.

Ağır hasar kayıtlı aracınızı sigortalatarak da riskinizi azaltabilirsiniz. Pert kasko sigortası ilgili yazımızı blogumuzdan okuyabiliriz. Sitemiz üzerinden pert kasko sigortası ile ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir