Bina Tamamlama Sigortası

Bina Tamamlama Sigortası Detayları

15 Temmuz 2020 < 1 min read

Bina Tamamlama Sigortası Detayları

Okunma Zamanı: < 1 dakika

Bina tamamlama sigortası nedir ?

Bina tamamlama sigortası ; yapı müteahhitlerinin yapı ruhsatı alabilmesi için resmi kurumlarca güven teminati kabul edilen, topraktan ve maketten konut satışı yapılabilmesi için zorunlu olarak yapılması gereken sigorta poliçesidir.

Bina tamamlama sigortasının teminatları nelerdir ?

Bina tamamlama sigortasının ana konusu, Satıcının müteahhidin iflas etmesi, Satıcının müteahhidin Gerçek kişi olması durumunda mirasçılarının mirasını reddetmesi şartıyla ölmesi,

Müteahhidin taahhüt edilen teslim tarihini müteakip 12 ay içerisinde konutu veya yapıyı tamamlayamaması, kat karşılığı yapılması halinde arsa sahibinin menfaatleri, proje kapsamında belirtilmişse dükkan,Ofis ve Ticari nitelikteki taşınmazlar,

Bunların haricinde Deprem, yanardağ püskürmesi, toprak kayması, fırtına, dolu, yıldırım, sel ve su baskını gibi doğal afetler nedeniyle projenin tamamlanamaması,

Ek sözleşme ile teminatlara eklene bilmektedir.

Bina tamamlama sigortası nedir ?

İnşaat şirketinin bina tamamlama sigortasının olup olmadığını nereden öğrenebiliriz?

İnşaat şirketleri, Müteahhit firmalar Bina Tamamlayıcı sigortasını son tüketiciye bir garanti olarak göstererek satışların da bir garanti olarak sunacakları için, Son tüketiciyi alacaklı lehdar olarak sigorta şirketine bildireceğinden, son tüketiciye bir belge verilecektir.

Bina tamamlama sigortasını fiyatları neye göre belirleniyor ?

Bina tamamlama sigorta primi, inşaat maliyetinin tamamlama bedeline göre belirlenmektedir.

Toplam M2 ve hangi sınıf bir inşaat malzemesi kullanılacağına göre çıkartılmış olan toplam  inşaat maliyet bedeline göre hesaplanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bina tamamlama sigortasını yaptırmazsak, yapı ruhsatını almak için resmi kurumların istemiş olduğu başka teminatlar vermeniz gerekmektedir. Bu teminatlar bina tamamlama sigortasından daha maliyetlidir.

Bina tamamla sigortası yapı ruhsatı alınırken yapılır ve poliçe başlar, Binanın bitimi ile teslimat gerçekleştirildiğinde sona ermektedir.

Bina tamamlama sigortasının 2020 fiyatları için, Gross Sigorta olarak bizimle iletişime geçerseniz, sektörün öncü sigorta şirketlerinden sizin için en iyi fiyatları araştırıyoruz.

Yapı Müteahhidi Tüzel Kişilik ise ; Vergi Levhası, Ortaklarının kimlik fotokopiler, Şirket son 3 yıllık mali verileri, İş bitirme belgeleri, gibi kolay hazırlana bilen evraklar ile tarafımıza başvuru yapmaları sonucunda, İstemiş oldukları limitler dahilinde Bina tamamlama sigortasını düzenlemekteyiz.

Bina tamamlama sigortasını, özel bina inşaatını yapan gerçek ve tüzel kişi müteahhitler yaptırabilirler, Toprak sahibi olan, Topraktan konut satın alan, Maketten ev satın alan son tüketiciler  bina tamamlayıcı sigortasını mutlaka istemelidirler

 

 

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir