Doğum Sigortası

Doğum Sigortasında Bilmeniz Gereken 15 Teminat

27 Nisan 2021 4 min read

Doğum Sigortasında Bilmeniz Gereken 15 Teminat

Okunma Zamanı: 4 dakika

Doğum sigortası alırken nelere dikkat etmelisiniz? Doğumunuzu özel bir hastanede size uygun bir doğum teminatı ile yapmak istiyorsanız bu soru gerçekten önemli. Bu yazımızda doğum sigortası alırken dikkat etmeniz gerekenler hakkında sizi bilgilendireceğiz.

Kamu hastanelerinde doğum yapmak artık pek çoğunuzun tercihi değil. Doğumunuzu kaliteli bir özel hastanede nitelikli bir hekime yaptırmak istiyorsunuz. Fakat kaliteli bir hastanede rutin gebelik kontrollerinizin ve doğumun maliyeti çok yüksek olabilir.

Bu maliyeti karşılaması için doğum sigortası satın alabilirsiniz. Size uygun primler ödeyerek rutin gebelik kontrollerinizi ve doğumunuzu kaliteli özel hastanelerde yaptırabilirsiniz. Peki, doğum sigortasını satın alırken nelere dikkat etmelisiniz? Bu sorunun cevabını bulmak için lütfen yazımızın devamını okuyun.

Doğum Sigortası Nedir?

Özel sağlık sigortası ya da tamamlayıcı sağlık sigortasına doğum teminatının ekletilmesine doğum sigortası denir.

Aşağıdaki başlıklar altında doğum sigortası yaptırırken dikkat etmeniz gerekenleri bulabilirsiniz.

1-) Doğum Sigortası Sigorta Türü

Doğum sigortasına sahip olabilmek için öncelikle bir sağlık poliçeniz olmanız gerekir. Gebelik sigortasını ancak bu poliçeye doğum teminatı ekleterek yaptırabilirsiniz. O halde doğum sigortasını üç şekilde yaptırabilirsiniz:

 • Özel sağlık sigortası poliçenize doğum teminatı ekleterek
 • Tamamlayıcı sağlık sigortası poliçenize doğum teminatı ekleterek
 • Doğum sigortasını hamilelikten sonra satın alarak

Şimdi bu şekilde sahip olabileceğiniz hamilelik sigorta türlerinin birbirlerine karşı avantajlarına ve dezavantajlarına bakalım.

Özel sağlık sigortası ile sahip olacağınız doğum teminatı ile yüksek kalitedeki özel hastanelere ve nitelikli hekimlere erişme şansınız daha yüksektir. Fakat bunun için yüksek primler ve yüksek katkı payları ödemeniz gerekir. Bu anlamda özel sağlık sigortası doğum teminatı özel hastanelerin niteliğini seçmenizde bir esneklik sağlar. Primlerin ve katılım paylarının miktarını belirleyerek istediğiniz nitelikte özel hastanede doğumunuzu yapabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile sahip olacağınız hamilelik teminatı ile erişebileceğiniz kaliteli hastane ve nitelikli hekim sınırlıdır. Fakat primler uygundur. Katılım payı da ödemeniz söz konusu değildir. Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı sınırlı özel hastanede ve nitelikli hekime erişimi izin verse de çok az bir maliyetle özel hastanelerin kalitesinden faydalanabilirsiniz.

Çok az sigorta şirketi önerse de hamile kaldıktan sonra da doğum sigortası satın alabilirsiniz. Bu sigortanın primleri yüksek olacaktır. Fakat sadece bir sigorta dönemi prim ödeyerek ve bekleme süresini olmadan doğumunuzu yapabilirsiniz.

İhtiyaçlarınız ve isteklerinize göre istediğiniz gebelik sigorta türünü tercih edebilirsiniz.

2-) Doğum Sigortası Teminatları

Doğum sigortası yatarak tedavi, ayakta tedavi ve doğum teminatlarını birlikte içerir. Size şu teminatları önerir.

 • Bir kere ile sınırlı olmak üzere özel hastanelerde normal ya da sezaryen ile doğum
 • Rutin gebelik kontrolleri
 • Rutin gebelik kontrolleri ile ilgili tahlil ve tetkikler
 • Gebelik komplikasyonları tedavisi
 • Doğum sonrası bazı hizmetler

Hemen hemen tüm doğum sigortası ürünleri bu teminatları içerir. Fakat hamilelik sigortası ürünleri arasında farklı farklı hizmetleri, tahlilleri ya da testleri içeren teminatlar olabilir. Bu teminatları karşılaştırarak size uygun doğum sigortası ürününü satın alabilirsiniz.

3-) Doğum Sigortası Limitleri

Farklı doğum sigortası ürünleri farklı yatarak tedavi ya da ayakta tedavi limitleri öngörebilir. Doğum paketi sigortası ürünleri limitli ya da limitsiz yatarak tedavi teminatı önerebilir. Limitsiz yatarak tedavi teminatını öneren sigorta ürününü satın almanız menfaatinize olacaktır. Ayakta tedavi için ise doğum paketi sigortası ürünleri size 8-10 arası rutin gebelik muayenesi hakkı verir. Daha yüksek sayıda muayene hakkı veren sigorta ürününü tercih etmeniz daha avantajlı olacaktır.

4-)Doğum Sigortası Bekleme Süreleri

Bekleme süresi doğum sigortası poliçenizi yaptırıp sigortadan yararlanmak için beklemeniz gereken süredir. Gebelik sigortası ürünleri sigorta poliçenizden yararlanmanız için 1-24 ay arası bir bekleme süresi öngörür. Bazı sigorta ürünleri ise hiçbir bekleme süresi öngörmeyebilir. Bu durumda hiç bekleme süresi öngörmeyen ya da daha az bekleme süresi ürünü seçmeniz sizin için daha avantajlı olacaktır.

5-) Sigorta Şirketi Anlaşmalı Hastaneler

Anlaşmalı hastaneler içinde yüksek kalitede hastaneler olması önemlidir. Dahası doğumunuzu belirli bir özel hastanede de yapmak isteyebilirsiniz. Bundan dolayı sigorta şirketinin anlaşmalı hastaneleri önemlidir. Doğum sigortasını yaptırırken sigorta şirketinin anlaşmalı hastaneleri listesine bakın. Eğer bu liste içinde yüksek kalitede ya da doğum yapmak istediğiniz hastaneler varsa bu doğum sigortası ürününü satın almak sizin lehinize olacaktır.

6-) Doğum Sigortası Doğum Sonrası Hizmetler

Doğumunuz kadar doğum sonrası hizmetler de önemlidir. Çoğu sigorta ürünü doğum sonrası bebeğin ilk muayenesini ve tetkiklerini gebelik teminatı kapsamında ücretsiz olarak yapar. Bazı sigorta ürünleri ise bu hizmetleri bir ay boyunca verir. Size daha fazla hamilelik sonrası hizmeti öneren sigorta ürününü seçmeniz avantajınıza olacaktır.

7-) Doğum Sigortası Ek Hizmetler

Bir doğum sigortası ürünü size şu gibi ek hizmetler önerebilir:

 • Diş tasarruf planı
 • Göz paketi
 • Diyetisyen
 • Psikolojik danışmanlık
 • Hamilelik eğitimi
 • Asistan hizmetleri

Bir doğum sigortası ürününün ayrıca bu tür hizmetler önermesi hoş bir durumdur. Siz de sigorta ürününün önerdiği ek hizmetleri gözden geçirerek bu hoş ek hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

😎 Doğum Sigortası Prim Fiyatları

Prim fiyatlarını karşılaştırmadan önce farklı doğum sigortası ürünlerinin teminatlarını karşılaştırın. Benzer teminatları öneren daha düşük primli ürünü seçmek sizin avantajınıza olacaktır.

9-) Doğum Sonrası Yeni Doğan Teminatı Veriyor Mu?

Doğum sonrası bebeğinizin muayene masraflarını karşılatmak için yeni doğan teminatına sahip olmak isteyebilirsiniz. Her doğum sigortası ürünü size yeni doğan teminatı vermez. Bundan dolayı doğum sonrası yeni doğan teminatını almanıza izin veren doğum sigortası ürününü satın almanız daha avantajlı olacaktır.

10-) Doğum Sigortası Gebelik Komplikasyonları Teminatı Kapsamı

Gebelik esnasında düşük, düşük tehdidi gibi gebelik komplikasyonları söz konusu olabilir. Bir doğum sigortası ürünü daha kadar çok çeşitlilikte doğum komplikasyonunu teminat altında alıyorsa o kadar iyidir. Size daha geniş kapsamda doğum komplikasyonu öneren sigorta ürününü seçmelisiniz.

11-) Doğum Sigortasını Kaç Sigorta Dönemi Yaptırmak Gerekir?

Doğumunuz gerçekleşene kadar 2-3 kere doğum sigortanızı yeniletmek ve prim ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bundan dolayı en az yeniletmek zorunda olacağınız doğum sigortası ürününü seçmek faydanıza olacaktır.

12-) Doğum Sigortası Katılım Payı Ne Kadar?

Katılım payı bir muayenede sizin ödemeniz gereken paydır. Bu pay genelde özel sağlık sigortasında söz konusu olur. Size yüksek katılım pay ödemenizi öngören sigorta ürünü dezavantajlıdır.

13-) Doğum Sigortasında Yurtdışında Doğum Teminatı Var Mı?

Bir sigorta ürününün yurtdışında gebelik teminatı vermesi nadir bir durumdur. Fakat doğumunuzu yurtdışında yapmak istiyorsanız size yurtdışı doğum teminatı veren bir hamilelik sigortası ürününü seçmelisiniz.

14-) Doğum Sigortası Yaptırabilmek İçin Yaş Aralığı Nedir?

Bazı sigorta ürünleri çok dar yaş aralığında doğum sigortası yaptırılmasına izin verir. Daha geniş aralık öneren sigorta ürününü satın almak daha avantajlıdır.

15-) Doğum Sigortası Hamile Kaldıktan Sonra Da Sigorta Yaptırılmasına İzin Veriyor Mu?

Sadece üç tane doğum sigortası ürünü hamile kaldıktan sonra sigorta yapılmasını izin verir. Bu ürünleri almak hamile kaldıktan sonra doğum sigortası yaptırmak isteyenler için faydalı olacaktır.

Yukarıda bahsettiğim konular bakımından her bir sağlık sigortası ürünü size farklı avantajlar ve dezavantajlar önerecektir. Bu avantajları ve dezavantajları karşılaştırarak size en uygun doğum sigortası ürününü seçebilirsiniz. Bu karşılaştırmayı sitemiz üzerinden yapabilirsiniz.

 

 

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir