Trafik Cezası

En Ucuz Trafik Sigortasını Nasıl Bulurum?

26 Ağustos 2020 5 min read

En Ucuz Trafik Sigortasını Nasıl Bulurum?

Okunma Zamanı: 5 dakika

Ucuz trafik sigortasını nasıl bulurum, yada ucuz sigortası yaptırırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor. Aklınızdaki tüm soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Trafik sigortası yaptırılması zorunlu bir sigortadır ve teminat ve limitlerini kanun belirler. Bununla birlikte kaza yapmadığınız her yıl (3 yıla kadar) bir üst basamağa çıkar ve hasarsızlık indiriminden faydalanırsınız. Bu bunun tersine, kaza yaptığınız her yıl için (3 yıla kadar) daha fazla prim ödemek zorunda kalırsınız. Tüm bu durumlar önceden belirlediğinden dolayı bunlar için pazarlık yapma ve daha ucuz teklif alma imkânınız yoktur.

Diğer taraftan 2017 yılı itibariyle ülkemizde zorunlu trafik sigortası için bir tavan fiyat uygulamasına geçilmiştir. Yani sigorta şirketlerinin size teklif edebileceği en pahalı trafik poliçesini, her yıl enflasyon oranlarına göre yeniden belirlenen tavan fiyat olacaktır. Bunun altındaki fiyatlar için sigorta şirketleri serbest piyasa koşulları altında istedikleri fiyatı verebilirler. Tam bu noktada pazarlık şansınız ve daha ucuz trafik poliçesi teklifi alma imkânınız olacaktır.

Trafik sigortası poliçenizin fiyatı hesaplanırken aracınızın türü, bulunduğunuz il ve sigorta basamağınız hesaba katılır. Her sigorta şirketi bu faktörlerdeki riskleri göz önünde bulundurarak bir sigorta teklifi sunacaktır. Yukarıda belirtildiği gibi son 3 yıl içinde kaza yapıp yapmanıza göre sizin için daha yüksek ya da daha düşük bir prim belirlenir. Daha yeni ve dahi iyi bir marka için daha yüksek bir sigorta primi öderseniz. Daha riskli bir şehirde yaşıyorsanız sigorta priminizin yükselir. Yine de bir sigorta şirketi örneğin 400 TL teklif yaparken diğer bir sigorta şirketi aynı araç için 700 TL bir teklif yapabilir. Bundan dolayı çeşitli sigorta şirketlerin trafik sigorta tekliflerini almalı ve bu teklifleri kıyaslamalısınız.

Bu yazıda en ucuz trafik sigortasını bulma konusunda bazı ipuçları verilecektir.

Zorunlu Trafik Sigortasını Yaptırmazsam Ne Olur?
Zorunlu Trafik Sigortasını Yaptırmazsam Ne Olur?

Zorunlu Trafik Sigortasını Yaptırmazsam Ne Olur?

  • Eğer bu durum trafik denetleme ekipleri tarafından belirlenirse aracınız trafikten men edilir.
  • Ayrıca trafik ekipleri size trafik cezası keser (2020 yılı için 109 TL).
  • Poliçenizi bir gün bile geç yenilerseniz % 5 oranında bir gecikme faizi uygulanır.
  • Bir kazaya karıştığınızda kusurlu olmanız durumunda karşı tarafa ya da üçüncü kişilere verdiğiniz zararları kendiniz tazmin etmek zorunda kalırsınız.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatı Son Yıllarda Niçin Bu Kadar Arttı?

2918 Sayılı Trafik Kanunun 91. Maddesi uyarınca trafik sigortasının yaptırılmasının zorunlu tutulması motorlu araç kazaları sonucu oluşan uyuşmazlıkları çözmede uygun bir çözüm olmuştur. Ülkemizde yaklaşık 23 milyon araç bulunmaktadır ve karayollarında her yıl bu araçların bazılarının karıştığı yaklaşık 1 milyon kaza meydana gelmektedir. Bu kazalar sonucu milyonlarca lira bedeni ve maddi zarar ortaya çıkmaktadır. Eğer trafik sigortası zorunlu tutulmasaydı bu kazalardan ortaya çıkan uyuşmazlıkları çözme ve ortaya çıkan zararları ödetmede büyük bir kargaşa olurdu. Zorunlu trafik sigortası bu hususlarda etkili bir çözüm aracı olmuştur.

Trafik Sigortası Fiyatları Neden Yükseliyor
Trafik Sigortası Fiyatları Neden Yükseliyor

Motorlu taşıt sahipleri ve kaza sonucu zarar gören üçüncü kişiler, Kanunun trafik sigortasını zorunlu tuttuğu tarihten beri bu sigortadan büyük ölçekte faydalanmışlardır. Kazaya karışan kusurlu taraflarla bir uyuşmazlığa girmeden zararlarını doğrudan sigorta şirketlerinden tazmin ettirmişlerdir. Bu durum öyle bir noktaya gelmiştir ki trafik sigortasından toplanan primler tazmin edilen zarar miktarını karşılamaz olmuştur ve böylelikle sigorta şirketleri zarar etmişledir. Sigorta şirketleri bu zararlarını karşılamak için sigorta primlerini 2015 yılından itibaren ani ve astronomik bir şekilde artırmışlardır. Yıllardır ucuz trafik sigortası primlerine alışmış olan motorlu araç sahipleri ise bu durumu hoş karşılamamıştır.

Hükümet bu astronomik artışlardan dolayı kamuoyundan gelen tepkileri dindirmek adında 2017 Nisan ayı itibariyle zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasına geçmiştir. Bu uygulama ile sigorta primlerdeki astronomik artış sürecinin bir nebze önüne geçilmiştir.

2020 Zorunlu Trafik Sigortaları Fiyatları Ne Kadardır?

2020 Zorunlu Trafik Sigortaları Fiyatları Ne Kadardır?
2020 Zorunlu Trafik Sigortaları Fiyatları Ne Kadardır?

Trafik sigortasında hasarsızlığın fiyatı etkileyeceğinden bahsedilmişti. Fiyatı etkileyen diğer bir faktörün ise aracın bulunduğu il olduğu belirtilmişti. Buna göre Türkiye’de en riskli il İstanbul olarak kabul edilmektedir. İstanbul’da aracı bulunanlar diğer illere göre daha fazla prim ödemektedirler. 2020 yılı için tavan fiyatlar enflasyon oranına göre yeniden belirlenmiştir. Buna göre tavan fiyatlar son üç sene içinde kaza yapmayanlar, yeni trafiğe çıkanlar ve son üç sene içinde kaza yapanlar şeklinde üç kategoriye ayrılarak belirlenmiştir. Bunun sonucunda;

Kaza yapmayanlar (5., 6. ve 7. basamakta bulunanlar): Tavan fiyat, aracın bulunduğu ile göre  709 TL ve 747 TL arasında değişir.

İlk defa trafiğe çıkanlar (4. basamakta bulunanlar): Tavan fiyat, aracın bulunduğu ile göre 1290 TL ve 1439 TL arasında değişir.

Kaza yapanlar (1., 2. ve 3. basamakta bulunanlar): Tavan fiyat, aracın bulunduğu ile göre 3225 TL ve 3598 arasında değişir.

Her üç kategori için aracınızın bulunduğu ildeki sigorta tavan fiyatını internetten kolayca bulabilirsiniz.

En Ucuz Trafik Sigortasını Nasıl Bulurum?

En Ucuz Trafik Sigortasını Nasıl Bulurum?
En Ucuz Trafik Sigortasını Nasıl Bulurum?

Bu yazıda, en ucuz trafik sigortası fiyatını belirleyen faktörleri anlatmış bulunuyoruz. Artık kolayca aracınıza uygulanacak tavan fiyatı bulabilirsiniz. İlk önce hangi kademede olduğunuzu bilmeniz gerekir. Sonra bu kademe için ilinizde ne kadar bir tavan fiyat olduğunu bulmanız yeterli olacaktır. Örnek verecek olursa Adana’da yaşıyorsunuz ve ilk defa 1 yıl önce trafiğe çıktınız ve bu süre içinde kaza yapmadınız. Bu durumda kaza yapmayanlar kategorindesiniz ve 5. basamaktasınız. İnternette, ‘2020 zorunlu trafik sigortaları fiyatları’ şeklinde bir arama yaptığınızda önünüze bir tablo çıkacaktır. Bu tabloya göre bu durumda olan bir kişi için uygulanacak tavan fiyat 739 TL’dir. Bundan sonra sigorta şirketlerinin teklifleri arasında bu fiyat altında en ucuzu teklif veren şirketi seçebilirsiniz. En ucuz sigortayı teklifi veren şirketi gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz. Çünkü sigorta şirketlerinin arasında verilen teminat ve limitler konusunda bir fark yoktur. Çünkü bunlar önceden kanun tarafında belirlenmiştir.

Bunun dışında aracınızı için olan zorunlu en ucuz trafik sigortası fiyatlarını öğrenmek için şunlardan faydalanabilirsiniz.

Sigorta Şirketleri Web Sitesindeki Hesaplama Araçlarını Kullanmak

Çoğu sigorta şirketi, şahsınız ve aracınız ile ilgili bilgileri girdiğinizde sigorta tekliflerini hesaplayan hesaplama araçlarının web sitelerinde bulundurmaktadır. Saygın olarak bilinen ya da kaliteli hizmet verdiğini düşündüğünüz sigorta şirketlerinin web sitelerindeki bu araçları kullanarak aracınız için trafik sigortası tekliflerini görüntüleyebilir ve kıyaslamalarda bulunabilirsiniz. Böylelikle en ucuz trafik sigortasını seçmiş olursunuz.

Sigorta Acentelerinden Online Trafik Sigortası Teklifi Almak

Sigorta şirketlerinin yanı sıra bir sigorta acentesinden teklif almak daha farklı alternatifleri bir arada görmenizi sağlayacaktır. Gross sigorta olarak anlaşmalı olduğumuz 20 sigorta şirketi bulunmaktadır. En ucuz trafik sigortası için web sitemizden trafik sigortası teklifi almanız yeterli olacaktır.

 

 

One Comment
  1. Talih GÜL

    tasit sigortasi

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir