Konut Sigortası

Eşya Bedeli Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

5 Şubat 2020 4 min read

Eşya Bedeli Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Okunma Zamanı: 4 dakika

Eşya bedeli nedir ve nasıl hesaplanır sorusunu bu yazımızda cevapladık.İster ev sahibi olun ister ise kiracı olun eşyalarınızı sigortalatmak onları beklemedik zararlara karşı koruyacaktır. Eşyalarda bir hasar olduğunda ise eşya bedelini hesaplamak gerekecektir.

Sigorta Sektöründe Eşya Nedir?

Sigortacılık anlamında eşya sigortalının, aile bireylerinin, sigortalı ile aynı konutta yaşayan başka kişilerin ve sigortalının konutta yaşayan çalışanlarının giysileri ve değerleri eşyaları dâhil tüm eşyalardır. Eşya sigortası yaptırdığınız zaman tüm bu eşyalar teminat altına alınır.

Eşya Sigortasında Neler Eşya Olarak Kabul Edilmez?

Konutta bulunan her şey eşya olarak kabul edilmez. Bunlara para, çek, senet, elektronik kartlar (banka kartı veya kredi kartı gibi), devlet tahvilleri, şirket hisse senetleri, modeller ve kalıplar, resmi belgeler, kıymetli taşlar ve el yazması eserlere örnek verebiliriz. Burada genel itibariyle ticari hayatta kullanılan araçların eşya olarak kabul edilmediğini görüyoruz.

Değerli Eşya Nedir?

Değerli eşyalara elektronik eşyalar, antikalar, sanat eserleri, koleksiyonlar, altın-gümüş kaplamalı eşyalar, ziynet eşyalarını örnek verebiliriz.

Eşya Sigortası Nedir?

Eşya sigortası, yukarıda belirtiğimiz kişilerin eşyalarına yangın, deprem, hırsızlık, sel, su baskını gibi rizikolar sonucu meydana gelebilecek hasarları güvence altında bir sigorta türüdür.

Eşya Sigortası ve Konut Sigortası arasındaki Fark Nedir?

Adlarından anlaşılabileceği gibi konut sigortası konutun kendisini, eşya sigortası ise konut içindeki eşyaları teminat altına alır. Bu sigortaları isterseniz birlikte isterseniz ayrı ayrı olarak yaptırabilirsiniz. Bu sigortaların teminat kapsamları farklı olsa da teminat altına aldıkları riskler aynıdır. Yani her ikisi de yangın, deprem, hırsızlık, su baskını gibi risklere karşı bir teminat verir. Konut Sigortası Hakkında Merak Edilen 10 Soru yu öğrenmek için bu adrese gidebilirsiniz.

Eşya Sigortası Neyi Teminat Altına Alır?

Eşya bedeli nedir ve nasıl hesaplanır?
Eşya bedeli nedir ve nasıl hesaplanır?

Eşya sigortası, sigorta poliçesinde belirtilen adresteki sigortalının, ailesindeki fertlerin, o konutta sigortalı ile birlikte yaşayan kişilerin ve varsa çalışlarının eşyalarını teminat altına alır. Bu kişilerin giysileri de teminat altındadır.  Eşya sigortası genellikle betonarme bir konuttaki eşyalara teminat vermektedir. Ahşap veya başka bir malzeme ile yapılmış bir konuttaki eşyalara çoğunlukla bir teminat verilmez.

Elektronik Eşya Sigortası Nedir? Yapılması Neden Faydalıdır?

Elektronik eşya sigortası konutunuzdaki bulunan elektronik eşyalara bir teminat sağlayan bir sigorta türüdür. Bildiğiniz gibi elektronik eşyalar hem hassastırlar ve kolayca zarar görebilirler hem de değerleri yüksektir. Bu duruma karşı elektronik eşya sigortası ekstra bir güvence oluşturmaktadır.

Eşya sigortası yaptırdığınızda bu sigorta genellikle elektronik eşyaları da kapsamaktadır. Fakat sigorta şirketleri sadece elektronik eşyalarını da sigortalatmaya izin verirler. Sonuç olarak, kolay zarar görebilir ve değeri yüksek elektronik eşyalarınıza bu sigortayı yaptırmak faydalı olacaktır. Fakat bu sigorta sadece eşya sigortası genel riskleri olan yangın, hırsızlık gibi durumlar için bir güvence verir. Bireysel kullanımız sonucu elektronik eşyalara gelen zararlara bir güvence vermez. En uygun konut sigortası teklifi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yeni Değer Esaslı Sigorta Nedir? 

Sigorta hukukunda, hasar gören eşyanın bedelinin piyasa fiyatı üzerinden hesaplanması esastır. Fakat evimizdeki eşyaları yıllar geçtikçe eskiyor, aşınıyor ve yıpranıyor. Böylelikle eşyalarımınız değeri piyasa fiyatının altında düşüyor.  Diğer taraftan ise eşyalar için montaj, nakliye, gümrük, vergi gibi masraflar eşyaların gerçek değerini artırıyor. Burada adaleti sağlamak için yeni değer esaslı sigorta devreye giriyor. Yukarıdaki bahsettiğim tüm unsurları hesaplayarak eşyaların piyasa değerinden farklı bir yeni değer hesaplanıyor. Bunda göre eşya hasarı tazmin ediliyor.

Amortisman Bedeli Nedir?

Eşyaların ne kadar eskidiğini, yıprandığını ve aşındığını gösteren bir hesaplamadır. Bu teknik bir hesaplamadır. Yıllar geçtikçe eşyaların değerinin belirli oranlarda düştüğü kabul edilir. Bu düşme sonucu amortisman bedeli bulunur. Eşyanın satın alma/yerine koyma bedelinden amortisman bedeli çıkarılarak eşyanın gerçek değeri bulunur.

Eşya Bedeli Nedir?

Yukarıdaki bahsettiğim rizikoların gerçekleşmesi sonucunda eşyalarınız hasar gördü. Bu eşyaları satın almamız ve yerine koymamız gerekiyor. İşte bu satın alma ve yerine koyma bedeline eşya bedeli denir. Fakat burada ayrıca yukarıda bahsettiğim gibi eşyaların yeni değeri söz konusu. Bu durumda eşyaların satın alma/yerine koyma değerinden eskime, yıpranma ve aşınma değeri çıkarılacak. Varsa eşyanın gerçek değer artışları eklenecek. Böylece eşyaların yeni değeri bulunacak. Bu durumda eşya bedeli bu yeni değer olacak. Sigorta şirketi ise bu eşya bedelini esas alarak hasarı karşılayacak.

Eşya Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Eşya bedeli ve yeni değer gibi kavramlardan bahsettik. Şimdi eşya bedeli hesaplama konusuna gelelim. Eşya bedelinin nasıl hesaplandığını aşama aşama anlatalım.

  1. İlk önce sigortacılığa göre nelerin eşya olarak kabul edildiğini tespit etmek gerekir. Yukarıda belirtiğimiz gibi sigortalanın, aile fertlerinin, sigortalı ile birlikte yaşayan diğer kişilerin ve evde yaşayan çalışanların eşyaları hukuken eşya kabul edilir. Bu kişilerin giysileri de eşya olarak kabul edilir. Evin penceresi, kapısı gibi demirbaşları eşya kabul edilmez. Para, senet, kıymetli taş gibi yukarıda listesini verdiğimiz eşyalar eşya olarak kabul edilmez.
  2. Sonra, yukarıda belirtiğim şekilde eşya olarak kabul edilen hasar görmüş tüm eşyaların bir listesi yapılır.
  3. Bir sonraki aşamada yukarıda listesi yapılmış eşyaların satın alma/yerine koyma bedelleri belirlenir. Bu bedel eşyaların piyasa değeridir. Önceden de belirtiğim gibi sigorta şirketleri eşyaların yeni değerini kabul etmektedirler. Bundan dolayı eşyaların maruz kaldığı eskime, yıpranma ve aşınmaya göre bir amortisman bedeli belirlenir ve bu bedel eşyaların satın alma/yerine koyma bedellerinden çıkarılır. Eğer eşyalar üzerinde montaj, nakliye, vergi gibi sebeplerden dolayı bir bedel artışı olmuşsa bunu bu aşamada öne sürmelisiniz. Bunlar da eşya bedeline eklenerek yeni bedel bulunacaktır.
  4. Bu şekilde belirlediğimiz tüm eşya bedellerini üst üste koyun toplayın. Bulunan bu miktar, sigorta şirketini ödemesi gereken tazminat miktarı olacaktır. Sigorta şirketinin tazminat ödemesi sonrası hasar gören eşyalarınızın yerine yeni eşyalar alarak zararınızı telafi edersiniz.

Eşya bedelinin ne olduğunu sanırım anlatabildim. Eşya bedelini hesaplama da bu kadar basit bir işlem. Sizi bu konularda aydınlattığım için bu yazıyı mutlu bir şekilde bitiyorum. Eşya sigortanız ile birlikte evinizin ve eşyalarınızın keyfini çıkarın.

Sıkça Sorulan Sorular

Sigorta şirketleri bu durumda eşya bedelinin % 5’ine kadar bir karşılama yapmaktadırlar.

Sigorta şirketleri 1000 TL’ye kadar misafir eşya zararlarını da karşılamaktadırlar.

Evet, eşya bedeli üzerinden bu hasar da karşılanır.

Hem ev sahibi hem de kiracı eşya sigortası yaptırabilir.

Verilen ek hizmetler sigorta şirketine göre değişir. Bu hizmetlerden birisi çilingir hizmetidir. Acil durumlarda ambulans hizmeti diğer bir hizmettir. Bazı sigorta şirketleri badana yapma, halıları yıkama, kombi bakımı yapma gibi ek hizmetler verebilmektedir. Fakat bu hizmetlerin çoğu düşük meblağlarla sınırlandırmıştır. Çoğunlukla 500/1000 TL gibi bir limit konmuştur. Fakat az da olsa bu teminatlarda yararlanmanız iyi olacaktır.

 

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir