Karavan Kaskosu

Karavanınız ile Kamp Yapacağınız En İyi 15 Kamp Alanı

20 Ağustos 2020 6 min read

Karavanınız ile Kamp Yapacağınız En İyi 15 Kamp Alanı

Okunma Zamanı: 6 dakika

Ülkemizde karavan ile kamp yapılacak birbirinden güzel karavan kamp yerleri  bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ücretli bazıları ise ücretsiz kamp alanlarıdır. Güzelliği ve doğasıyla karavan severleri büyüleyecek ülkemizdeki 14 karavan kamp alanını sizler için derledik. Bu yazıyı okuduktan sonra karavanınıza atlayıp ilk tatilinizi bu yerlerde geçireceğinize eminiz.

Karavan tatilinin verdiği zevk ve huzuru sadece karavan severler bilir. Gece sessizliğinde etraftaki böceklerin ve hayvanların sesi altında yıldızları seyretmek ne güzeldir. Gecenin tatlı soğukluğunu hissedersiniz. Battaniyenin altında ve kamp ateşi karşısında kendinizi ısıtır ve bu soğukluğun ve temiz havanın zevkini çıkarırsınız.

Karavan kamp yerlerine geçmeden önce şunları hatırlatmakta fayda buluyoruz:

  • Kavranınız yoksa bile günlüğü 500 TL gibi bir ücret ödeyerek karavan kiralayabilirsiniz.
  • Eğer karavan 3,5 tondan fazla ise D sınıfı ehliyetiniz olması gerekir. Bunun altı için normal ehliyet geçerlidir.
  • Karavan kiralayacaksınız karavanın özellikleri size uyuyor mu inceleyin.
  • Elektrik, buzdolabı gibi imkânlar istiyorsanız ücretli kamp alanlarına gitmelisiniz.
  • Karavan kasko sigortanız yok ise, öncelike karavan sigortanızı yaptırmalısınız

Küçük bir not: Bu yazıda verilen fiyatlar değişiklik gösterebilir.

Gökova (Muğla) Karavan Kapm Alanı

Gökova Muğla Kamp Alanı

Gökova Körfezi orman yeşilliğinin deniz mavisiyle buluştuğu eşsiz bir güzelliğe sahip dünyanın ender yerlerinden biridir. Bu Körfezin kıyısında karavan kamp yerleri ve çadır için ya da bunglow tarzında karavan kamp alanları bulabilirisiniz. Bunlardan en ünlüsü Azmakbaşı Camping’dir. Burada dalış, tırmanma gibi pek çok etkinlikler yapabilirsiniz. Bu kampta konaklama ücreti gecelik 50 TL’den başlamaktadır. Tercih edebileceğiniz diğer kamplar Gökova Orman Kampı ve Karya Beach Camping’tir.

Asos (Çanakkale) Kamp Alanı

Asos Çanakkale Kamp Alanı

Asos Kaz Dağlarının eteğinde oksijeni bol ve temiz havayı içinizde hissedebileceğiniz bir yerdir. Burada deniz yanında şahane bir Karavan Kampı geçirebilirsiniz. Burada Gargara Kamp bulunmaktadır. Gargara ismi bölgede bulunan Zidan Tepe’nin eski adından alınmıştır. Bu kampta isterseniz yemeğinizi kendiniz pişirebilir isterseniz de kamptaki lokantalardan faydalanabilirsiniz. Bu kampın müşterileri genellikle kampın temiz ve düzenli olduğunu ve yemeklerinin leziz olduğunu söylüyorlar. Bunu gidip görmek size kalmış…

Olympos (Antalya) Karavan Kamp Yeri

Olympos Antalya Karavan Kamp Alanı

Olympos Antik Şehrini duymayan yoktur. Bunun yanında Olympos Türkiye’nin en eski karavan kamp alanlarından biridir. Burada karavan tatilinizi deniz tatiliyle birleştirebilirsiniz. Mevcut kamplarda gecelik ücret olarak 100 gibi bir ücret alınıyor. Buralarda elektrik, buzdolabı tuvalet, banyo, masa-sandalye gibi pek çok hizmeti bulabiliyorsunuz. Ayrıca Asos’taki kamp yerlerine alternatif olarak Demre’deki Andriake Camping’i deneyebilirsiniz. Bu kampta ise 60 TL gibi bir gecelik ücret alınıyor.

Salda Gölü (Burdur) Kamp Alanı

Salda Gölü Burdur Kamp Alanı

Pek çok gezi yazısında bu gölün Maldivlere benzediği yazılır. Göl kıyıları doğusundan ve batısından aniden bir duvar gibi yükselir. Göl aynı zamanda eşsiz manzarasıyla  ücretsiz karavan kamp yeridir. Yerleşim yerlerine uzak olması bir dezavantaj gibi görülebilir. Fakat doğa güzelliği ile birlikte sessizliği isteyenler için ideal bir yerdir. Siz de planlarınızda Salda Gölü’ne yer vermelisiniz.

Artvin Kamp Alanı

Artvin Kamp Alanı

Karadeniz’in dumanlı dağları eteğinde tertemiz havayı soluklanmak ister misiniz? Büyük şehirlere uzak olsa da Artvin size bunu sunuyor. Artvin’de çeşitli karavan kamp yerleri mevcuttur. Bunlardan biri Balıklı Göl’dür. Burası ünlü bir tatil yeri olmasa da size müthiş bir karavan kampı imkânı sunar. Borçka Karagöl halkın rağbet gösterdiği bir uğrak noktasıdır. Kalabalıktan dolayı yer bulamayabilirsiniz. Yine de buranın eşsiz güzelliğini es geçmemelisiniz. Şavşat Karagöl’de ise bir kamp işletmesi bulunmaktadır.

Kapadokya Kamp Yeri

Kapadokya Karavan Kamp Yeri

Periler diyarının eşsiz manzarası altında bir karavan kampı şahane olacaktır. Kapadokya, kültür gezisi ve karavan tatilini birleştirmek için ideal bir yer. Gündüzleri peribacaları ya da açık hava müzelerinde geçirmek ve geceleri karavan tatilinin keyfinin çıkarmak başka yerlerde bulunmayacak bir fırsattır. Burada Kaya Kamping’de konaklayabilirsiniz. Bu kampta havuz dâhil pek çok imkân bulunmaktadır.

 

Marmaris Kamp Alanı

Marmaris Kamp Alanı

Deniz severlerin vazgeçilmezi olan Marmaris karavan kampı severler için de ideal bir yerdir. Orman içinde göreceğiniz sincaplar sizi şaşırtmasın. Orman içindeki kuşların cıvıltısı size dinlenme için bir fırsat sunacaktır. Marmaris çevresinde karavan kampı için birçok konaklama alanı vardır. Bunlardan en meşhuru Çubucak Orman Kampıdır. Burada gecelik ücret olarak 70 TL alınıyor. Diğer taraftan Altın Kum, Günnücek ve Bonuck camping kamplarında konaklanabilir.

Yedigöller (Bolu)

Yedi Göller Bolu
Yedi Göller Bolu

Çoğumuzun manzarasını duvarlarımıza poster olarak astığı Abant. Gölcük, Akkaya göllerinin diyarıdır Yedigöller. Göller etrafındaki yeşillikler içinde ücretsiz kamp yerleri mevcuttur. Yedigöller’de lokanta ya da market gibi imkânlar bulunamayabiliyor. Bunun için yiyecek ve karavan kampı için diğer ihtiyaçlarınızı iyi bir şekilde önceden tedarik etmelisiniz. Buradaki kamplarda herkesin yararlanabileceği Tuvalet ve su gibi imkânlar bulunuyor. Önerilebilecek kamplar olarak Örmeci Yaylası ve Sinekli kampları var. Tamamen doğa ile baş başa olmak istiyorsanız Yedigöller tam da aradığınız yer.

Kabak Koyu (Fethiye)

Kabak Köyü Fethiye
Kabak Köyü Fethiye Karavan Kamp Alanı

Kabak Koyu’nun bozulmamış güzelliği altında koy boyunca yürümek gerçekten enfestir. Bu Koy etrafında karavan kampı yapılacak enfes yerler vardır. Kabak Koyu’na Faralya köyü üzerinde ulaşılır. Burada bungalow ve çadır tarzında konaklama yerleri mevcut. Kabak Koyu’nun doğasına uyum sağlamış küçük otellerde kalmak da iyi bir alternatif olabilir.

Kelebekler Vadisi (Fethiye)

Kelebekler Vadisi
Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi adını içinde seksenden fazla kelebek türü bulundurmasından almıştır. Bu kelebek türlerinden en meşhuru Kaplan kelebek türüdür. Vadi Ölüdeniz topaklarında bulunmaktadır. Kaynağı Faralya Köyü olan şelalenin suları bu Vadi içerisinden geçer. Vadi, çevresinden dik kayalıklar sayesinde izole edildiği için doğallığını korumuştur. Burada karavan kamp alanı olarak bungalow ve çadır kampı şeklinde işletmeler var. Ulaşımı her ne kadar zorlu olsa da bu bakire güzellik içinde karavan kampı için değer.

 

Aladağlar (Niğde)

Aladağlar Niğde
Aladağlar Niğde

Farklı bir karavan kampı istiyorsanız Aladağları denemelisiniz. Devasa dağların altında karavan tatili yapmak farklı bir deneyim olacaktır. Aladağlarda zengin bir bitki ve hayvan çeşitliliği vardır. Bu çeşitlilik içinde kamp yapmak unutulmayacak bir deneyimdir. Uzanıp giden boş alanda istediğiniz yere karavanınız park edebilir ve çadırınızı kurabilirsiniz. Karlı dağları karşınıza alıp karavan tatilinin zevkini çıkarabilirsiniz. Burada tesis olarak Aladağlar Camping var. Bu kamp içerisindeki bungalow tarzı evlerde kampınızı yapabilirsiniz. Burada banyo, yemek, tuvalet imkanlarından yararlanabilirsiniz. Kampın rehberleri eşliğinde dağ tırmanışları ya da trekking turları yapabilirsiniz.

Gökçeada (Çanakkale)

Gökçe Ada Çanakkale
Gökçe Ada Çanakkale

Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada hem egzotik hem de tarihi bir yerdir. Uzun süre Rumlara ev sahipliği yapmıştır. Dereköy ve Zeytinköyü’nde Rumlar tarafından yapılan evleri görebilir ve Rum yemeklerini tadabilirsiniz. Ayrıca, Gökçeada’da windsurf, kitesurf, sualtı dalışı gibi sporlar yapılabilmektedir. Bu adanın Kekik kokusuyla birlikte tabiat harikası köylerinde karavan keyfi yapabilirsiniz. Karavanınız bir köşeye çekip ücretsiz kamp yerlerinde kampınızı yapabilirsiniz. Bazı sosyal imkânlardan faydalanmak istiyorsanız Yıldızköy Kamp’ta kalabilirsiniz. Burada kişi başı 40 TL ücret uygulanmaktadır.

Muğla Karavan Kampı Alanları
Muğla Kamp Alanı
Muğla Kamp Alanı

Akkaya Orman Kampı kamp için seçeneklerinizde biri… Bu alan denize sıfırdır ve sekiz koy barındırmaktadır. Karavan tatili ile birlikte bu koylarda deniz keyfi yapabilirsiniz. Muğla’da başka bir alternatif Köyceğiz Gölü Sultaniye Köyü olabilir. Burada bulunan bir lokantanın bahçesi kamp için de kullanılıyor. Size hizmet sunabilecek başka bir seçenek ise Kuşadası Önder Camping. Burada denize girilmiyor ama havuza ücretsiz girilebilir. Son olarak Dalyan Camping size Dalyan Gölü kıyısında kamp yapma fırsatı veriyor.

Antalya Karavan Kampı Alanları

Geyik Bayırındaki Rido Camping ve Jesito Camping Kaş’taki Kaş Kamp Antalya’da karavan kampı yapmak için seçenekler arasında.

Cunda Adası (Balıkesir)

Cunda Adası denizin yeşille kavuştuğu muhteşem bir yerdir. Burada bulunan Ada kamp Cunda merkeze 3 km uzaklıktadır. Burası ideal bir kamp alanıdır. Bu kampta bir deniz akvaryumu bulunmakta ve trekking, yüzme, bisiklet gibi sporlar yapılabilmektedir.

 

 

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir