Konut Sigortası

Konut Sigortası Hakkında Merak Edilen 10 Soru?

27 Temmuz 2020 < 1 min read

Konut Sigortası Hakkında Merak Edilen 10 Soru?

Okunma Zamanı: < 1 dakika

Konut sigortası hakkında merak edilen çok fazla soru olan ve her daim konut sahibi bireyleri yakından ilgilendiren bir konu olmuştur. Bu bağlamda, bu yazımızda konut sigortası hakkında merak edilen tüm sorulara yanıt verirken, aynı zamanda mevzuatta yer alan notları da olduğu gibi sizlere aktarmaya çalıştık.

Konut sigortası, mülk olarak satın alınan konutların oluşabilecek hasarlara karşı güvence altına alınması için yapılan sigortadır. Konut sigortası kapsamı mülk sahibi ve sigorta şirketi tarafından belirlenebilir. Risk unsurları değerlendirilerek belirlenen sigorta kapsamı ile mülk güvence altına alınır.

Konut sigortası sıkça sorulan sorular

Deprem, yangın, sel, dolu gibi doğal afetlerin sonucunda konutlarda meydana gelecek hasarların önceden öngörülerek, sigorta kapsamında olması ile hasarların tamamı karşılanabilir. Büyük meblağlar ödenerek satın alınan konutlarda yaşanacak hasarlar hem maddi hem manevi olarak yıkıcı olabilir. Konut sigortası ile sadece evinizi değil, geleceğinizi de garanti altına almış olacaksınız. Konut sigortası fiyatlarını öğrenmek için web sitemizden teklif alabilirsiniz.

 

Konut sigortası hakkında merak edilen 10 soruyu sizler için araştırdık.

Sıkça Sorulan Sorular

Oluşabilecek hasarlara karşı evinizi ve de yatırımlarınızı korumak için konut sigortası yaptırmanız gereklidir. Peki, konut sigortası yaptırmadan önce nelere dikkat etmek gerekir birlikte gözden geçirelim.

Öncelikle sigorta poliçenizdeki teminatlar, sorun yaşadığınızda sizin ihtiyacınız olabilecek alanlarda koruma sağlıyor mu bu önemli bir konudur. Konut sigortası yaptırırken ilk olarak poliçenizde yer alan teminatları incelemeniz ve dahil olmasını istediğiniz diğer teminatları da ekletmeniz önemlidir.

Konut sigortasında göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer konu ise yakın sebep ilişkisidir. Örneğin; yaşadığınız konutu sigorta yaptırdınız ve deprem sonucunda çıkan yangın evinize zarar verdi. Bu durumda yaşanan hasarın temel nedeni deprem olduğu için konut sigortası değil, zorunlu deprem sigortası devreye girer. Kısaca konut sigortanızda deprem teminatı var diye,  DASK (zorunlu deprem sigortası) yaptırmayı asla ihmal etmemelisiniz. DASK ve konut sigortası iki ayrı zorunlu sigortadır.

Konut sigortası, konutun satış fiyatını değil, inşa bedelini baz almaktadır. Evinizi inşa bedeli üzerinden değil, satış fiyatı üzerinden sigortalatmak isterseniz daha yüksek tutarda prim bedeli ödemeniz gerekir.

DASK, yani zorunlu deprem sigortası, devlet tarafından sağlanan ve yaptırılması zorunlu bir sigortadır. Konut sigortası ise mülk sahibinin isteğine bağlı olarak yaptırılan bir sigortadır. Deprem sigortasında sigortalı kişi konutun tapu sahibidir, ancak konut sigortası anlaşmaya göre tapu sahibi ya da kiracı tarafından yaptırılabilir.

Kiracının yaptırdığı konut sigortası sadece evde bulunan ve kullanılan eşyaları kapsar. DASK sigortası ise, depreme ve depremin doğrudan neden olduğu risklere karşı koruma sağlar. Konut sigortasında da konut, poliçe kapsamında bulunan risklere karşı sigortalanır. Konut sigortası yapılırken, deprem riskini de sigorta poliçesine ekletme şansına sahipsiniz. Bu durum, deprem sonucu meydana gelen zararların DASK poliçesinin limitlerini aşması halinde ilave bir koruma sağlar. 

Konut sigortası kapsamında bulunan teminatlar, sigortalının isteğine ve sigorta şirketlerinin paketlerinde bulunan teminatlara göre değişebilir.  Genellikle değişmeyen tek teminat yangın olmaktadır. Yangın teminatı kapsamında patlamalar, yıldırım düşmesi ve yangın gibi benzer felaketler de yer alır. Ayrıca, konut sigortalarına dahil edilebilecek diğer teminatlar aşağıdaki gibi olabilir;

 • Grev, ayaklanma, kargaşa, yağma vb. türde yaşanabilecek halk hareketleri
 • Cam kırılmaları; monte edilmiş, sabitlenmiş ve dik duran camlar veya aynaların kırılması ile oluşabilecek hasarlar
 • Ferdi kaza; sigortalanan konutta, poliçenin kapsadığı kazalardan biri ya da birkaçı nedeniyle hayatını kaybeden / kalıcı sakatlığa maruz kalan sigortalıların limitler kapsamında güvence altına alınması
 • Hırsızlık sonucunda konutta ve konutta bulunan eşyalarda oluşan hasarlar
 • Yardım hizmeti; elektrik, su tesisatı, cam, pencere vb. gibi onarım faaliyetleri, acil servis, iletişim hizmetlerini kapsar. Ayrıca tesisatlarda yaşanan arızalardan doğan hasarlar da teminat kapsamına dahildir.

Konut sigortası yaptırmak için bir sigorta şirketi ile anlaşmaya gitmeden önce konutunuz ile ilgili evraklarla bir dosya hazırlamanız gerekir.

 • Konut sahibi adı, soyadı, kimlik bilgileri
 • Konutunuzun açık adres bilgileri
 • Ada, pafta ve parsel gibi bilgilerin bulunduğu tapu bilgileri
 • Konutun brüt metrekaresi, yüz ölçümü, yapı tarzı ve binanın kat sayısının belirtilmiş olduğu bilgileri içeren belgeler

Konut sigortası kanuni olarak zorunlu değildir, ancak bazı bankalar konut kredisi başvurusunda ön koşul olarak konut sigortasını zorunlu tutabiliyor.

 • Konut sigorta poliçesinde bulunan her teminat poliçeyi farklılaştırır. Her teminat sigorta bedelini arttırır.
 • Konut sigortasının fiyatı konut bedeli üzerinden belirlenen yüzde ile hesaplanır. Bu sebeple eksperlerin belirleyeceği bina bedeli temel alınır.
 • Bazı konutların yaşı için iskan alınan tarih ile tapuya kayıt tarihine bakılır ancak bu tarihler farklılık gösterebilir. Bu tip durumlarda iskan tarihi, konutun yaşı ile ilgili en doğru tarihi gösterir.
 • Konuta bağlı ek yapılar ev olarak nitelendirilmediği için ayrıca bir konut sigortasına gerek yoktur. Poliçeye eklenecek her ek teminatla birlikte bu yapılar güvence altına alınır ve sigorta fiyatında değişikliğe sebep olur.
 • Konut sigortası yapılırken eşya teminatı ile konutun içinde bulunan eşyalar da güvence altına alınabilir. Eşya güvencesi poliçede fiyatı değiştirir.
 • Konut sigortası hesaplanırken konutun tipi ve kat sayısı da ö Apartman dairesi ya da müstakil ev olması da sigorta fiyatı açısından değişiklik gösterir.

Kiracılar için konut ve konutla birlikte eşya sigortası evde yaşanacak olası risklere karşı oluşacak zararları teminat altına alan bir uygulamadır. Evin içinde ya da apartmanın ortak kullanım alanlarında olabilecek hasarlardan komşulara kazayla verilebilecek maddi zararlara kadar her şeyin çözümü bu sigortalara dahildir.

Konut sigortası poliçesinde belirtilen sigorta tutarının konutun hasara uğradığı andaki değerinden düşük olması haline ‘eksik sigorta‘ denir. Poliçenizde ‘eksik sigorta’ varsa ve bir hasar olursa sigorta şirketi hasar tazminatınızı eksik öder.

Ev içinde yer alan eşyaları yangın, deprem ve buna benzer risklere karşı koruyabildiğimiz konut sigortası kapsamında sunulan ücretsiz yardım ve bakım hizmetleri de olabilmektedir. Kombi ve klima bakımı ile halı yıkama ve hatta petek temizliği hizmetlerinden ücretsiz faydalanma imkânı olabilir. Konut sigortası alınırken, paket olarak satın alınmasını öneriyoruz. Bu şekilde tüm bu belirtilen hizmetlerden faydalanmanız mümkün olabilir.

Konut sigortası mesken olarak kullanılan ev içinde yer alan eşyaları yangın ya da infilak sonucu duman, buhar ve ısının sigortalı mallarda neden olacağı zararlar, sigorta bedeline kadar temin edilmektedir.

Bu poliçe ile verilen teminatlar inşaat tamamlanmış, yapı tarzı betonarme ve yığma kagir olan ve mesken amaçlı kullanılan bina ve muhteviyatı için düzenlenebilecektir.

 • Yangın, yıldırım ve infilak
 • Sel ve su baskını
 • Hırsızlık
 • Grev, lokavt ve terör
 • Kar nedeniyle oluşan ağırlık
 • Fırtına
 • Dahili su basması
 • Duman
 • Kara taşıtları çarpması
 • Hava taşıtları çarpması
 • Enkaz kaldırma
 • Yer kayması
 • Yangın mali sorumluluk
 • İzolasyon
 • Dolu yağması
 • Cam kırılması

 

 

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir