Konut Sigortası

Konut Sigortası Yaptırmanız için 15 Sebebiniz Var

28 Nisan 2021 4 min read

Konut Sigortası Yaptırmanız için 15 Sebebiniz Var

Okunma Zamanı: 4 dakika

Konut sigortasını yaptırmanız oldukça önemli. Konut sigortasının yaptırmanız niçin önemli olduğuna dair 15 sebebi bu yazımızda ele alacağız.

Konut yatırımı hayatınızda yaptığınız en büyük yatırımlarından birisidir. Beğendiğimiz tarzda bir konut almak ve içini isteğimiz gibi döşemek gelirimizin çoğuna mal olur. Belki de yıllarca kredi öderiz. Tam da rahat edeceğiniz anda konutunuza konut sigortası yaptırarak rahatlığınızı daha da artırmak istemez misiniz? İşte konut sigortası yaptırmanız için 15 sebep.

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası, konutunuzu yangın, deprem, hırsızlık ve su baskını gibi risklere karşı teminat altına alan bir sigorta türüdür.

Aşağıda sayacağız sebeplerden dolayı konutunuzu konut sigortası ile güvence altına almalısınız.

 • Konut Sigortası Konutunuzu Çeşitli Risklere Karşı Korur

Bin bir zahmetlerle satın aldığınız konutunuz ve içindeki eşyalar çeşitli risklere maruz kalabilir. Yangın, hırsızlık, deprem, su baskını, yıldırım, infilak ya da cam kırılması hiç birimizin istemediği konutumuzun maruz kalabileceği olası risklerdir. İşte konut sigortası yaptırarak konutunuzu bir risklere karşı güvence altına alabilirsiniz.

 • Konut Sigortası Geniş Bir Güvence Sağlar

Konut sigortası hem ana teminatı olan yangın teminatı hem de ek teminatlardan oluşur. Konut sigortasının verdiği teminatları aşağıdaki gibi sayabilirim.

 • Yangın teminatı
 • Hırsızlık teminatı
 • Cam kırılması teminatı
 • Dahili su teminatı
 • Sel ve su baskını teminatı
 • Yer kayması teminatı
 • Deprem ve yanardağı teminatı
 • Enflasyondan korunma teminatı
 • Araç çarpması teminatı
 • Kira kaybı teminatı
 • Kar ağırlığı teminatı
 • Duman teminatı
 • Enkaz kaldırma teminatı
 • Kira teminatı

 

 • Konut Sigortası Eşyalarınızı da Teminat Altına Alır

İster ev sahibi olun ister kiracı olun konut sigortası ile evinizdeki eşyaları da yukarıda bahsettiği risklere karşı güvence altına alabilirsiniz. Kiracı olduğunuzda eşyaları sigortalatmak için tüm konutu sigortalatmanıza gerek yok. Sadece size ait olan eşyaları sigortalatabilirsiniz. Böylelikle büyük masraflarla satın altığınız eşyalara olabilecek zararları sigorta poliçenize ödetebilirsiniz.

 • Konut Sigortası Enflasyon Kaybınızı da Karşılar

Konutunuzun enflasyona karşı bir değer kaybı yaşaması bir risktir. Konut sigortası bu riski de güvence altına alır. Enflasyon kaybının telafisi konut sigortası tarafından size sunulan ek bir teminattır. Bu ek teminatı sigorta poliçenize eklettiğiniz zaman her yıl açıklanan resmi enflasyon rakamlarına göre konutunuzun maruz kalabileceği enflasyon kaybı telafi edilir.

 • Konut Sigortası Kira Kayıplarınızı da Telafi Etmenizi Sağlar

Bir doğal afet sonucu konutunuz çeşitli zararlara uğrar. Konut sigortası bu zararlarınızı telafi edecektir. Diğer taraftan, konutunuzu kiraya vermiş olabilirsiniz. Konut sigortanız konutunuzdaki diğer zararları telafi ederken kira kaybı yaşayabilirsiniz. Ya da kiracı da olsanız bu süre içinde bazı kira kayıpları yaşayabilirsiniz.

Konut sigortası,  konutun zararları giderme süresindeki konut kullanımından yoksun kalmanızdan doğan kira kayıplarınızı da telafi eder. Bu süre zarfında ister konut sahibi olun mevcut kiranızdan yoksun kalın ister ise kiracı olun başka bir konutta kalıp kira ödeyin, konut sigortanız kira kayıplarınızı karşılayacaktır.

 • Konut Sigortası Aile Fertlerinizi de Korur

Konut sigortası poliçenize ekletebileceğiniz ferdi kaza teminatı ile kendinizi ve aile fertlerinizi teminat altına alabilirsiniz.

Konutunuza hasar veren doğal afet aile fertlerinize de zarar verebilir. Konut sigortasına ferdi kaza teminatını eklettiğiniz zaman konut sigortanız hem konutunuzda meydana gelen zararları karşılayacaktır. Hem de aile fertleri olası yaralanmalarının tedavi masraflarının tazmin edecektir.

 • Konut Sigortası Asistan Hizmetleriyle Size Bazı Kolaylıklar Sağlar

Konut sigortası size sağladığı ana ve ek teminatlarıyla birlikte birçok ek hizmet sunuyor. Konutunuzla ilgili darda kaldığınız durumlarda bu ek hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Bu hizmetlere örnek verecek olursak konutunuzu sıhhi ya da elektrik tesisatı yenilemesini konut sigortanıza karşılatabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuzda çilingir hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Diğer taraftan dış cephe camları kırıldığında bunun masrafını konut sigortasına karşılatabilirsiniz. Konut sigortasının verdiği diğer hizmetler arasında hastane desteği, otel hizmeti, güvenlik hizmeti, mini onarım hizmeti ve bilgi hizmeti gibi hizmetler var.

 • Konut Sigortası Prim Fiyatları Oldukça Uygundur

Konut sigortası ile hem konutunuzu hem de eşyalarınız birlikte ya da ayrı ayrı teminat altına aldırabilirsiniz. Konut sigortası bu teminatları için gerçekten de çok uygun primler önerir. 200.000 TL değerindeki konutunuza yıllık yaklaşık 300 TL ödeyerek konut sigortasının yukarıda bahsettiğim ana ve ek teminatları sahip olabilirsiniz.

Yine yıllık 200 TL bir prim ödeyerek 40.000 TL değerindeki eşyanızı güvence altına alabilirsiniz. Konut sigortası primlerini hem konut hem de eşya için ayrıntılı olarak öğrenmek için web sitemize bakabilirsiniz.

 • Konut Sigortası ile Evinize Girebilecek Hırsızlara Karşı Konutunuzu Güvence Altına Alabilirsiniz

Evinize hırsız girdiğinde hırsız hem konutunuza hem de eşyalarınıza zarar verebilir. Konut sigortası hem konutunuza hem de eşyalarınıza hırsız tarafından verilen zararları karşılayacaktır. Değerli eşyalarınızın teminatı için ek teminatlar ve şartları olacağınız için bunlarla ilgili sigorta özel şartlarına müracaat etmenizi tavsiye ederiz.

 • Konut Sigortası Zorunlu Deprem Sigortasının (DASK) Karşılamadığı Zararları Karşılar

Zorunlu Deprem Sigortası ülkemizde yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır. Bu sigorta ile konutumuza depremlerin yol açtığı zararları karşılarsınız. Fakat bu karşılamada bir sınır vardır.

Deprem sigortası 2021 yılı itibariyle karşılayacağı azami hasar miktarı 268.000 TL’dir. Bu miktarın üzerindeki hasarlar için ise konut sigortasına deprem teminatını ek bir teminat olarak ekletebilirsiniz. Bu teminatı eklettiğiniz zaman konutunuzdaki deprem sigortasının karşılamadığı zararları konut sigortasına karşılatabilirsiniz.

 • Konut Sigortası Size Farklı Hizmetler Verir

Konut sigortasının verdiği farklı hizmetleri duyunca konut sigortası bu hizmetleri de veriyormuş diye şaşıracaksınız. Konut sigortasının ücretsiz kombi ve klima bakımı hizmeti verdiğini biliyor muydunuz? Peki, yılda bir kez tüm halılarınızı yıkama hizmeti verdiğini? Sigorta şirketleri konut sigortası kapsamında çok farklı hizmetler verebiliyorlar. En iyisi mi konut sigortanızı yaptırın ve hizmetlerden yararlanmaya başlayın.

 • Konut Sigortası Size Hukuki Yardım Sağlar

Bir afet konutunuza zarar verdiğinde sadece konutunuza olan hasarla uğraşmazsınız. Komşunuz ya da başka kişilerle bu zarar kaynaklı sorunlar da uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Örneğin, afet esnasında konutunuzdan çıkan bir parça bahçede olan komşunuza zarar verebilir. Bu durumlarda konut sigortası hukuki sorumluluğu üzerine alır ve size hukuki yardım ve koruma sağlar.

 • Konut Sigortası Sabit Tesisat Kaynaklı Zararlarınızı da Karşılar

Konutunuzdaki bulunan su, elektrik, doğal gaz gibi sabit tesisatlar bir afet sonucu zarar görebilir. Konut sigortanız bu sabit tesisatlar üzerindeki oluşan zararları da karşılar.

 • Konut Sigortası Konutunuzdaki İklim Kaynaklı Zararları da Karşılar

İklim kaynaklı don, fırtına gibi afetler konutunuza zarar verebilir. Konut sigortası tüm bu zararları karşılayacaktır.

 • Konut Sigortası Yıllarca Yaptığınız Birikimlerinizi Korur

Konutunuz ve eşyalarınız siz için yılların emeği ve birikimidir. Bu birikimi ve emeği konut sigortası yaptırarak koruyabilirsiniz.

İşte konut sigortası yaptırmanız için sebepler. En uygun konut sigortası hakkında daha ayrıntılı bilgileri sitemiz üzerinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca farklı konut sigortası seçeneklerini sitemiz üzerinden karşılaştırabilir ve bu sigortayı yaptırabilirsiniz.

 

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir