Konut Sigortası

Konut Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir ?

3 Şubat 2020 3 min read

Konut Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir ?

Okunma Zamanı: 3 dakika

Konut sigortası indirimleri nelerdir? Konut sigortasında hasarsızlık indirimi nedir? Konut sigortasında alarm indirimi nedir? Konut sigortasında indirimleri nasıl alırım? Bu soruların cevabı ve daha fazlasını bu yazımda bulabilirsiniz.

Konut Sigortası Nedir?

Konutunuzda meydana gelebilecek yangın, sel, deprem, hırsızlık, su baskını, cam kırılması ve poliçeye göre değişen başka birçok zararı güvence altında alan bir sigorta türüdür.

Eşya Sigortası Nedir?

Konut içindeki eşyalara meydana gelebilecek yangın, sel, deprem, hırsızlık, su baskını ve poliçeye göre değişen başka birçok zararı güvence altında alan bir sigorta çeşididir.

Neden Konut ve Eşya Sigortası Yapılmalı?

Konut yatırımı hayatımızda yaptığımız en büyük yatırımlardan birisidir. Gelirimizin önemli bir kısmını içinde rahat ve huzurlu bir şekilde yaşayacağımız bir konut almak ve onu sevdiğimiz eşyalarla döşemek için kullanırız. Bu kadar emek harcadığımız ve masraflar yaptığımız evimize ve eşyalarımıza küçük bir ihtimal de olsa olabilecek risklere karşı küçük meblağlar ödeyerek güvence altına almak mantıklı değil midir? Konut ve eşya sigortası primleri gerçekten düşüktür. Bence, bu düşük primleri ödeyerek konut ve eşya sigortası yaptırmak akıllıca bir iş olacaktır.

Konut ve Eşya Sigortası Teminatları Nelerdir?

 • Deprem sigortasının karşılamadığı zararlar
 • Yangın sonucu oluşan zararlar
 • Sel veya su baskını sonucu oluşan zararlar
 • Hırsızlıktan dolayı doğan zararlar
 • Cam kırılması zararları

Ayrıca bazı sigorta şirketleri kombi bakımı, klima bakımı, halı yıkama, elektrik tesisat masraflarını karşılama, çilingir masraflarını karşılama ve konut kalınmadığı zaman otel masrafı karşılama gibi hizmetleri konut ve eşya sigortası kapsamında verebilmektedirler.

Konut Sigortasında İndirimleri Nasıl Alırım?

Aslında konut sigortası size fazla bir indirim seçeneği sunmaz. Fakat aşağıda ayrıntısı ile anlatacağımız hasarsızlık indirimi ve alarm indirimi yoluyla konut sigortasında indirimi bir prime sahip olabilirsiniz.

Konut Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Her sene konut sigortası yaptırıyorsunuz. Fakat ne mutlu ki konutunuzda bir hasar olmuyor. Bunun için konut sigortanız sizi ödüllendirmesi gerekmez mi? Elbette gerekir. İşte konut sigortasında hasarsızlık indirimi tam da bunu için getirilmiş bir uygulamadır. Eğer bir sigorta döneminde konutunuzda bir hasar durumu yaşanmaz ve böyle bir durum için bir hasar bildirimi yapmazsanız hasarsızlık indirimi hakkı kazanırsınız. Üstelik hasar olmadan ve hasar bildirimi yapılmadan geçen her yılda daha yüksek oranda hasarsızlık indirimi hakkınız olur.

Peki, konut sigortasında hasarsızlık indirimi sigorta primlerinizde ne kadar bir indirim kazanabilirsiniz? Sigorta primlerindeki indirim sigorta şirketine göre değişmektedir. Bununla birlikte, konut sigortası poliçenizde % 65’e kadar hasarsızlık indirimi hakkı elde edebilirsiniz. Fakat böyle bir indirimin olup olmadığını poliçenizi yaptırırken sigorta şirketinize sorun. Çünkü her sigorta şirketi konut sigortasında hasarsızlık indirimi uygulamaz. Konut sigortasında merak edilen 10 soruyu buradan okuyabilirsiniz.

Konut Sigortası Alarm İndirimi Nedir?

Konut sigortasının size sunduğu indirimlerden diğeri ise alarm indirimidir. Bu indirim için evinizde kurulu bir alarm sistemi olması gerekir. Böyle bir alarm sistemine sahip olmak sizi hem hırsızlıklara karşı koruyacak ve hem de konut sigortası alarm indirimini hakkı elde etmenizi sağlayacaktır. Fakat alarm indirimi için de böyle bir indirimin olup olmadığını poliçenizi yaptırırken sigorta şirketinize sorun. Çünkü her sigorta şirketi konut sigortasında hasarsızlık indirimi uygulamaz.

Konut Sigortası Hasarsızlık İndirimi Nasıl Kazanılır?

 • Sigorta dönemi boyunca konutunuzda hiçbir hasarın olmaması – bu ayrıca bizim de en büyük temennimizdir- ve bunun sonucu sigorta şirketine hiçbir hasar bildiriminde bulanmamanız.
 • Bu şekilde geçirdiğiniz bir sigorta döneminden sonra sigorta poliçenizi yeniletmeniz.
 • Her yıl konut sigortası poliçeniz yeniletirseniz artan oranda bir indirim hakkını elde edersiniz.
 • Bu şekilde % 65’en varan konut sigortası indirimleri kazanabilirsiniz.
 • İndirime oranları ve en yüksek indirim sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterebilir.
 • Tüm bunlar sonucu çok daha ucuz bir konut sigortası primi ödersiniz.

Hasarsızlık İndirimimi Devam Ettirebilmek için Hep Aynı Sigorta Şirketine mi Sigorta Poliçemi Yeniletmeliyim?

Kazanmış olduğunuz hasarsızlık indirimi artık sizin hakkınız olmuştur. Bu hakkı kaybetmenizin tek yolu konutunuzda hasar meydana gelmesi ve bunun sonucunda bir hasar bildirimi yapmanızdır. Bunun dışında hiçbir şey hasarsızlık indiriminizi sizin elinizden almaz. Bundan dolayı kazanmış olduğunuz hasarsızlık indirimini farklı sigorta şirketlerine sigorta poliçenizi yaptırdığınızda da devam ettirirsiniz.
Burada karşılaşabileceğiniz tek problem sigorta şirketlerinin farklı uygulamaları olmasıdır. Bunun sonucu, elde ettiğiniz en yüksek konut sigortası oranı poliçenizi yaptırdığınızda daha düşük olabilir. Örnek verecek olursak, eski sigorta şirketiniz en yüksek konut sigortası hasarsızlık indirimini % 65 uyguluyordu. Yeni şirketiniz % 60 uyguluyor. Burada % 5’lik bir kaybınız olabilir.

Konut Sigortası Hasarsızlık İndirimi Kazanmada ve Devam Ettirmede Nelere Dikkat Etmeliyim?

 • Tabi ki evimizde bir kaza olup, evimizin hasar görmesini hiçbirimiz istemeyiz. Fakat ne yazık ki bazı durumlarda bu kazalar ve hasarlar kaçınılmaz oluyor. Bununla birlikte daha tedbirli olabileceğimiz durumlar da var. Evimize hırsızlara karşı alarm sistemi taktırmak ya da yangınlara karşı uyarı sistemleri kurdurmak bunlardan sadece ikisi. Bu şekilde dikkatli ve tedbirli davranarak hem konutumuzu ve ailemizi korumalıyız ve hem bunun karşılığı bize ödül olarak önerilen konut sigortası hasarsızlık avantajını elde etmeliyiz.
 • Yukarıda da belirtmiştim. Ne yazık ki her sigorta şirketini konut sigortası hasarsızlık indirimi uygulamıyor ve bundan dolayı bu indirimden yoksun kalabiliyorsunuz. Böylece, konut sigortası poliçenizi yaptırırken hasarsızlık indirimi uygulayıp uygulamadıklarını sormalısınız. Eğer böyle bir uygulamaları yoksa hasarsızlık indirimi uygulaması olan bir sigorta şirketini poliçenizi yaptırarak bu indirimin avantajlarından faydalanmaya devam edebilirsiniz.
 • Bazı durumlarda sigorta şirketleri hasarsızlık indirimi ile ilgili istisnai durumlar öngörebiliyor. Bu durumları sigorta şirketinizle iyi bir şekilde konuşup ileride beklenilmeyen bir sürpriz ile karşı karşıya kalmamak adına ona göre tedbirinizi almalısınız.

İşte konut sigortası indirimleri, hasarsızlık indirimi ve alarm indirimi ile ilgili bilgiler bu şekilde. Hem bu indirimleri avantajlarını yaşamanızı hem de konutlarınızda sağlıklı, huzurlu ve keyifli günler geçirmenizi dileriz. Konut sigortası fiyatları için teklif sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

İsteğinize bağlı olarak konut ve eşya sigortasını birlikte ya da ayrı ayrı yaptırabilirsiniz.

Bu iki sigortanın her ikisi de konutunuzu güvence altında alır. Fakat aynı tür sigorta değillerdir. DASK sadece deprem riskine karşı güvence veren bir sigorta türüdür. Buna karşın konut sigortası deprem dâhil bir dizi risklere karşı güvence verir. Bu iki sigorta arasındaki temel fark bu olsa da DASK’ın ülkemizde zorunlu sigorta olması ve konut sigortasının isteğe bağlı olması diğer önemli bir farktır.

Yukarıda belirtiğimiz gibi konut ve eşya sigortasını birlikte ya da ayrı ayrı satın alabilirsiniz. Buna göre aldığınız sigortaya göre bir prim hesaplanacaktır.

Azami indirim oranı sigorta şirketine göre değişmektedir. Yine de konut sigortası hasarsızlık indirimi % 65’e kadar oranlarda olabilmektedir.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir