Kasko Sigortası

Pert Kasko Sigortası Nedir? Hangi Şirketler Pert Kasko Yapıyor?

22 Nisan 2021 4 min read

Pert Kasko Sigortası Nedir? Hangi Şirketler Pert Kasko Yapıyor?

Okunma Zamanı: 4 dakika

Pert kasko nedir? Pert olmuş araçlara kasko sigortası yapılabilir mi ? Tüm sorularınızın cevapları pert kasko yazımızda.

Pert araca kasko mu yapılır demeyin. Trafiğe her gün daha fazla pert kayıtlı araç giriyor. Bir gün siz de böyle bir araca sahip olabilir ve kasko sigortası yaptırmak isteyebilirsiniz.

Sigorta şirketlerinin politika değişikliği sonucu artık pert araca sigorta yaptırmak mümkün. Bu sigorta sayesinde pert kayıtlı aracınızı pert olması kaynaklı risklere karşı koruyabilir ve aracın değerini artırabilirsiniz.

İşte bu konuda merak edebilecekleriniz.

Araç Ne Zaman Pert Olur?

Bir kaza sonrasında aracın % 70’den fazlası hasar görmüş ise ya da aracın tamir bedeli sigorta değerine yaklaşıyor ise bu araç pert olmuştur. Bu durumun resmileştirilmesi ve bir pert kaydı alınması gerekir. Pert kaydı aldığınız zaman sigorta şirketiniz size aracın rayiç bedeli kadar bir ödeme yapar.

Pert Kaydı Nasıl Alınır?

Araç pert olduktan sonra 5 işgünü içerisinde gerekli evraklar ile birlikte sigorta şirketine başvurmanız gerekir. Sigorta şirketi inceleme yapmak üzere eksper görevlendirir. Eksper raporunu hazırlar ve sigorta şirketine sunar. Bunun sonucu şirket aracın rayiç bedelini öder ve aracın üzerine pert kaydı koydurur. Bu kayıt ile birlikte araç artık trafiğe çıkamaz.

Pert Kaydı Olan Araç Yeniden Trafiğe Çıkabilir Mi?

Sigorta şirketi sigorta bedelini ödedikten sonra aracın mülkiyeti artık şirketin üzerine geçmiştir. Şirket ise satış ihaleleri yoluyla aracı paraya çevirmek isteyebilir.  Aslında bir aracın % 70’nden fazlasının hasar görmesi durumunda aracın yeniden trafiğe çıkması tehlikelidir ve buna izin verilmemelidir. Fakat bazı araçların % 70’den fazlası hasar görmese de tamir masrafları yüksek olduğu için pert işlemi görür. İşte bu tür araçların gerekli işlemlerden sonra yeniden trafiğe çıkması mümkündür.

Uygulamada “ tam hasarlı araç” ve “ağır hasarlı araç” şeklinde bir ayırım yapılır. Tam hasarlı araçlara “hurda belgeli araç” da denir. Bu araçlar % 70’den fazlası hasar görmüş araçlardır, sadece hurda olarak kullanılabilirler ve bir daha trafiğe çıkamazlar. “Ağır hasarlı araçlara” çekme belgeli araçlar da denir. Bu araçların tamir ettirilip yeniden trafiğe çıkması mümkündür.

Bu araçların trafiğe tehlikeye sokmayacak şekilde tamir ettirilmeleri gerekir. Bu tamir sonrası TÜVTÜRK muayene istasyonlarında muayeneden geçebilirlerse bu araçlar yeniden trafiğe çıkabilirler.

Pert Kaydı Olan Araca Kasko Yapılır mı?

Sigorta şirketleri, çekme belgesine sahip trafiğe çıkmasına izin verilen pert kayıtlı araçlar için son zamanlarda bazı kasko sigortası ürünleri sunmaktadırlar. Bu sigorta ürünleri her yaşta ve modeldeki pert kayıtlı araçlar için yapılabilmektedir. Sigorta şirketleri bu ürünler kapsamında asistan hizmetleri gibi ek hizmetler de önermektedirler. Bu kasko sigorta ürününe “Pert Kasko Sigortası” denir. Şimdi ağır hasarlı araçların Sigortası ile ilgili daha fazla bilgi verelim.

Pert Kasko Sigortası Nedir?

Daha az bir prim karşılığında trafiğe çıkmış pert kayıtlı aracınızı tam hasar görme veya çalınma risklerine karşı teminat altına alan sigorta ürününe pert  sigortası denir.

Pert kayıtlı aracınıza normal kasko kadar prim ödemek istememeniz gayet doğaldır. Sigorta şirketleri de başlangıçta pert kayıtlı araçlara sigorta yapmak istememişlerdir. Fakat yıllar geçtikçe trafiğe çıkan pert kayıtlı araçların sayısında önemli bir artış olmuştur. Sigorta şirketleri ise bu artışa kayıtsız kalamamışlar ve daha düşük primlerle pert  sigortası ürününü sunmaya başlamışlardır.

Pert Kasko ve Normal Kasko Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

 • Pert kasko sigortası, normal kasko sigortasının sadece önemli temel risklerine karşı bir teminat verir. Yani bu sigortanın teminat kapsamının daha dar olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, pert kasko sigortasında normal bir kasko poliçesinde bulunan mini onarım ya da ferdi kaza gibi teminatlar bulunmaz. Sadece çarpma, yanma gibi temel teminatlar bulunur.
 • Pert kasko sigortasının sigorta primleri daha düşüktür. Bunun sebebi pert kayıtlı araca sahip olan kişilerin bu tür araçlara yüksek prim ödemek istememeleridir. Bundan dolayı sigorta şirketleri primleri düşük tutarak bu kişileri pert kasko sigortasına teşvik eder.
 • Pert kasko sigortası araçlar için yaş ya da marka sınırlandırması yapmaz. Sadece aracın pert kayıtlı olması yeterlidir. Bunun dışında başka şart aranmaz.

Kimler Pert Kasko Sigortası Yaptırabilir?

İlk olarak aracı hasar görüp tamir masrafları fazlalığından dolayı aracı pert işlemi görmüş kişiler pert  sigortasından yararlanabilirler. Bu kişiler sigorta şirketleriyle bir şekilde anlaşıp araçlarını kendilerini tamir ettirebilirler. Bu tamir sonrasında araçlarını güvence altında almak için ağır hasarlı araçların sigortası yaptırabilirler.

İkinci olarak normal bir araca gücü yetmeyip pert kayıtlı araç almak zorunda kalanlar pert kasko sigortası yaptırabilirler. Bu kişiler pert kayıtlı aracı satın almak ile aldıkları riski pert  sigortası yaptırarak teminat altına alabilirler.

Pert Kasko Sigortası Teminatları Nedir?

Pert kasko sigortası kasko sigortasının ana teminatlarını içerir. Bu teminatları şu şekilde özetleyebiliriz.

 • Aracın çarpması ya da çarpışması.
 • Yanma sonucu oluşan hasarlar
 • Bir hırsızlık olayı sonucu meydana gelen hasarlar
 • Yetkisiz bir çekicinin verdiği hasarlar
 • Yer kayması, yıldırım, deprem, dolu, fırtına kaynaklı hasarlar
 • Su baskını ya da sel kaynaklı hasarlar
 • Kemirgen ya da vahşi hayvan hasarları

Ayrıca bazı sigorta şirketleri artan mali sorumluluk ya da hukuksal yardım gibi teminatlar verebilmektedirler.

Pert Kasko Sigortasının Avantajları Nelerdir?

 • Pert kasko sigortasının avantajlarından birisi ücretsiz ekspertiz hizmeti vermesidir. Görevlendirilen expertiz pert kayıtlı aracınızı kontrol eder. Eğer tehlikeli bir durum tespit ederse bu konuda sizi uyarır. Böylelikle gerekli tedbirler almanızı sağlar. Görüldüğü gibi ağır hasarlı araçların sigortası ekspertiz hizmetiyle pert kayıtlı araçtan kaynaklı risklere karşı sizi korumaktadır.
 • Aracınızın bir kasko teminatına sahip olması aracınıza karşı güveni artıracaktır. Böylelikle aracınızı değerinde daha kolay satabilirsiniz. Pert kayıtlı aracınızı satmak isteğinizde aracın pert kayıtlı olması satış için çok önemli bir dezavantajdır. Fakat aracınızın bir kaskoya sahip olması aracınızın sigortalamaya değer olduğunu gösterir. Bu ise aracın satın alınmayacak kadar kötü bir durumda olmadığı konusunda alıcıları ikna eder. Bundan dolayı pert kayıtlı aracınıza kasko sigortası yaptırmanız önemlidir.
 • Her ne kadar pert kayıtlı aracı iyi bir şekilde tamir ettirmiş olsanız bile bu tür araçlar her zaman bir risk oluşturabilir. Bundan dolayı daraltılmış olsa da bir kasko sigortasına sahip olmak ve olası riskleri teminat altında almak akıllıca bir hareket olacaktır.
Hangi sigorta şirketleri pert kasko yapıyor?
Hangi sigorta şirketleri pert kasko yapıyor?

Pert Kasko Sigortasını Yapan Şirketler Hangileridir?

 • Anadolu Sigorta
 • HDI Sigora
 • Orient Sigorta
 • Ray Sigorta
 • Atlas Sigorta

Pert kasko sigortasını yapan şirketlerin güncel bir listesini web sitemiz üzerinden bulabilir ve pert kasko sigortanızı yaptırabilirsiniz.

Sonuç olarak, perk kasko sigortası pert kayıtlı araç sahiplerine güzel fırsatlar sunmaktadır. kasko sigortasıyla ilgili başka merak ettikleriniz için blog bölümüzdeki diğer yazılarımıza bakabilirsiniz. Farklı şirketlerin sunduğu farklı pert kasko sigorta ürünlerini sitemiz üzerinden karşılaştırabilir ve size uygun olan ürünü satın alabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir