Genel Tramer

Plaka ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?7 okuma süresi

9 Temmuz 2020 4 min read

Plaka ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?7 okuma süresi

Reading Time: 4 minutes

Plaka ile araç hasar kaydı sorgulamak, önemli ve faydalı bir imkân. Çünkü özellikle ikinci el araç satın alma aşamasında,  bu tür bir kontrol gerekli olabiliyor.  İkinci el araç alım sürecinde, aracın temiz olması, sorunsuz olması ve iyi kullanılmış olması önemli kriterlerdir. Bu doğrultuda da aracın hasar kaydının olup olmadığını kontrol etmek, yerinde bir hareket olur. Çünkü satıcı bu bilgiyi size vermeyebilir ve onarıldığı için siz de hasarı bilmeden aracı satın alabilirsiniz. Ne yazık ki ikinci el araç alım satımında, hasarın gizlediği durumlar ile sık karşılaşılıyor. Bu durumda araç ederinden daha yüksek fiyatlara satılabiliyor ve adaletsiz bir durum ortaya çıkıyor.

Plaka ile araç sorgulama sayesinde hangi bilgilere ulaşılabilir?

Araç hasar kaydı, bu şekilde araç sorgulama yaparak edinebileceğimiz en öncelikli bilgilerden biridir ve ikinci el araç satın alma süreci için son derece önemlidir. Bununla birlikte yapacağınız sorgulama sayesinde söz konusu aracın tüm geçmiş hasar kayıtlarına ulaşabileceksiniz. Yani aracın hangi bölümleri geçmişte hasar almış ve onarım görmüş, bunu da öğrenebilirsiniz. Aracın tüm kaza tutanaklarına da ulaşmış olacak ve yine bu şekilde hasarı hakkında fikir edinebileceksiniz. Aracın kaç kez elde değiştirdiğinden, en son sahibinin kim olduğuna kadar çeşitli bilgiler araç sorgulama ile öğrenilebiliyor. Ancak hasar kaydı bilgilerinin 2003 yılı ve sonrası ile sınırlı olduğunu belirtelim. 2003 yılı öncesine dair bilgiler bu sistemde listelenmiyor.

Plaka ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka ile araç hasar kaydı sorgulaması farklı şekillerde yapılabilir. Bunun için SMS gönderebilir, çağrı merkezini arayabilir ve interneti kullanabilirsiniz. Farklı yollarla aynı şekilde detaylara ulaşmanız mümkün.

SMS ile Sorgulama

SMS aracılığıyla yani cep telefonunuzdan kolayca araç hasar kaydı sorgulama yapabilirsiniz. Araştırdığınız ve hasar durumunu merak ettiğiniz aracın plakasını boşluk bırakmadan yazıp, 5664’e göndermeniz gerekiyor. Bu sayede aracın plakası değişmiş dahi olsa, hasar kaydına ulaşabilirsiniz. Ancak gönderdiğiniz SMS’in ücretli olacağını unutmamalısınız. Yani sizden SMS bedeli alınacaktır. Mesajı göndermenin ardından, kısa süre içerisinde yine SMS ile size bilgi verilecek, aracı daha yakından tanımanız mümkün olacaktır. Aracın hangi tarihlerde kaza yaptığı, ne gibi hasarların bulunduğu ve hasarların maliyetini bu şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca trafik poliçesi, kaza tespit tutanağı ve varsa vefat eden kişilerle ilgili hayat sigortası poliçesi bilgileri gibi detaylara ulaşılması mümkün.

Plaka ile araç hasar kaydını sorgulayabildiğiniz gibi, söz konusu aracın değişen parçaları olup olmadığını da sorgulayabilirsiniz.” Parça – Boşluk – Plaka” yazılmasının ardından yine cep telefonundan 5664’e SMS gönderilmesi, sayesinde parçanın yenilenip yenilenmediği öğrenilebilir. Bu şekilde SMS göndererek araca dair sorgulamak ise her bir SMS için 8,5 TL ile fiyatlandırılmıştır.

Araç sorgulama işleminin bir diğer alternatifi, aracın trafiğe çıkış tarihi, kasko gün sayısı, aracın hangi illerde tescil kaydının olduğu gibi bilgilere ulaşmayı sağlayan “Detay – Boşluk – Plaka” yazılarak aynı numaraya SMS gönderilmesidir. Bu şekilde de araca dair önemli detaylara ulaşılabilir. Araç sorgulama işleminin SMS ile gerçekleştirilmesi bu kadar kolayken, bir diğer pratik sorgulama alternatifi çağrı merkezidir.

SMS ile Sorgulama Yapabileceğiniz Bilgiler

SMS yoluyla pratik bir şekilde pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Hemen sadece SMS göndererek ulaşabileceğiniz bilgiler şunlar;

 • Aracın hasar geçmişini sorgulama
 • Araç detay bilgisi sorgulama
 • Aracın geçmişte el değiştirip değiştirmediği
 • Varsa değişen parçaların bilgisi
 • Kaza tutanağı bilgileri
 • Poliçe bilgileri

Bu detaylara kolayca ulaşabilecek olmanız, satın almayı düşündüğünüz ikinci el aracı, güvenle, içiniz rahat bir şekilde satın almanız anlamına gelir. Günümüzde teknolojinin bize sunduğu sayısız imkân, bu bilgilere ulaşmayı kolaylaştırıyor. SMS ile ulaşılabilen tüm bu araç sorgulama detayları, farklı bilgiler ile birlikte, hem çağrı merkezi hem de e-devlet üzerinden de öğrenilebiliyor. Aldığınız aracı tüm bilgileri ile detaylıca tanıyor olmak, değişen parçalarını ve geçirdiği kazaları bilmek için siz de bu hizmetleri kullanabilirsiniz.

Çağrı Merkezi ile Sorgulama

Plaka ile araç hasar kaydı sorgulamak için çağrı merkezinden de destek alabilirsiniz. Bunun için 11890 çağrı merkezini arayabilirsiniz. Aramak istediğiniz aracın plakasını ya da şasi numarasını vererek detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Çağrı merkezini aramanın ücretlendirmesi dakikası 4,25 TL şeklindedir.

SGBM ile Sorgulama

İnternet dünyasının pratikliğinden faydalanmak isteyenler, SGBM yani Sigorta Gözetim ve Bilgi Merkezinin resmi web sitesinden bilgi alabilirler. Bu adres üzerinden 3 farklı şekilde bilgi almanız mümkün. Plaka ile sigortalı TC kimlik numarasını kullanarak sorgulama yapabilir, plaka ile sigortalı vergi numarasını kullanarak sorgulayabilir ya da plaka ile sürücü TC kimlik numarasını kullanarak detaylara ulaşabilirsiniz. Bu 3 farklı seçenekten birini tercih edebilir, pratik bir şekilde detaylara ulaşabilirsiniz. Üstelik SMS ya da çağrı merkezinde olduğu gibi ödeme yapmanıza da gerek yok.

E-devlet Üzerinden Sorgulama

E-devlet ise faydalanabileceğiniz bir diğer mecra. E-devlet üzerinden de sorgulama yapmak mümkün. E-devlet şifreniz varsa kolayca sisteme girip sorgulama yapabilirsiniz. Şifreniz yoksa bile PTT şubelerinden talep edebilir ve kolayca sisteme girebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey internet olacaktır. E-devlet sistemi üzerinden yani turkiye.gov.tr adresinden giriş yaptıktan sonra Emniyet genel müdürlüğünün sorgulama hizmetini kullanabilirsiniz.

Sigorta Poliçesi Sorgulama

Sigorta poliçesi sorgulama için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sitesinden faydalanabilirsiniz. Siteye girdiğinizde Trafik poliçe sorgulama bölümüne girip, söz konusu araç plakasını ve TC kimlik numarasını girerek, sigorta poliçesi bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu noktada önemli bir püf nokta, araç sahibinin TC kimlik numarası ile giriş yapmak olacaktır. Ayrıca TC kimlik numarası yerine vergi numarası, sigorta poliçesi üzerinde yer alan acente numarası ya da poliçe numarasını da kullanabilirsiniz. Tüm bu yollarla poliçe bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Plakadan Araç Sorgulama ile Hangi Bilgilere Ulaşılabilir?

Hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz aracın, plaka bilgisi sayesinde pek çok detaya ulaşabilirsiniz. Ulaşabileceğiniz bilgileri ise kısaca şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Aracın geçmişte kazaya karışıp karışmadığı
 • Kaza söz konusu ise hangi boyutta olduğu
 • Aracın geçmiş servis süreçlerinin detayları
 • Ödenen hasar tutarları
 • Aracın geçmişte kaç kez el değiştirdiği
 • Aracın değişen parçalarının olup olmadığı ve hangi parçalarının değiştiği
 • Değişen parçaların orijinal olup olmadığı
 • Aracın sigorta poliçe bilgileri
 • Olası bir hasar durumunda, hasarı ödeyecek olan şirketin bilgileri
 • Aracın karışmış olduğu kaza ya da kazaların tutanak detayları

Tüm bu bilgiler, kolayca ulaşabileceğiniz detaylardır ve ikinci el araç almayı düşünen herkesin bu bilgilere sahip olması gerekir. Bu sayede içiniz rahat bir şekilde ikinci el araç alabilirsiniz. Ne yazık ki, bu tür detaylar satıcılar tarafından sözlü olarak beyan edilmeyebiliyor. Dolayısıyla bu bilgilere sahip olmayan alıcı, araca ederinden fazla ödeme yapabiliyor. Bu tür bir durumda kalmamak için ise aracın tüm detaylarına hâkim olmalı, söz konusu sorgulama hizmetlerinden faydalanmalısınız. Yukarıda sıralanan bilgiler bu süreçte işinize yarayabilir.

 

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir