Genel Rent A Car Kasko

Rent A Car Kasko Sigortasının Detayları Hakkında ?7 okuma süresi

9 Temmuz 2020 5 min read

Rent A Car Kasko Sigortasının Detayları Hakkında ?7 okuma süresi

Reading Time: 5 minutes

Rent a car kasko nedir?

Rent a car kasko, günümüzde artık araç kiralamalarında önemi daha çok anlaşılmış olan bir araç sigortaları ürünüdür. Rent a car sistemi ile sunulmuş ve kiralanmış olan araçların kasko ile korunmasını ifade eden bu imkân, günümüzün yoğun trafiğinde oldukça anlamlıdır.

Ayrıca rent a car kasko kapsamında değerlendirilen araçlar sadece otomobiller değil, pek çok farklı araç türüdür. Karayolunda kullanım iznine sahip olan, motorlu ya da motorsuz araçları kapsar. Römork, karavan, iş makineleri, traktörler, zirai tarım makineleri ve çok daha fazlası söz konusu imkan kapsamında değerlendirilmektedir.

Üstelik çoğu zaman sürücünün kendi hatası dışında gelişen durumlar ile araç hasarı meydana geliyor ve bu tür araçların koruma altına alınması gerekiyor. Bu durumda ise kaskonun önemi daha da ön plana çıkıyor. Kasko yaptırmak, her ne kadar zorunlu bir uygulama olmasa da kişinin kullandığı aracı güvence altına almasını ifade ettiği için gereklilik taşır. Bu durum trafik sigortası ile kasko arasındaki temel farkı işaret eder.

Rent a Car Kasko Sigortası Teminatları

Rent a Car Kasko Sigortası Teminatları

Rent a car kasko sigortasının kapsadığı genel durumlar, yani teminatlar ise şu şekilde ifade edilebilir;

 • Söz konusu rent a car aracın, karayolu ya da demiryolunda, motorlu ya da motorsuz araçlar ile çarpışması durumunu kapsar.
 • Araç hareket halindeyken ya da durur vaziyetteyken, sigortalının ya da aracı kullanan kişinin iradesi dışında araca sabit ya da hareket eden bir cismin çarpması, ani ya da harici etkilerin olması durumları ile aracın bu tür bir cisme çarpması, devrilip düşmesi ve benzeri durumları kapsar.
 • Kasko, üçüncü kişilerin kötü niyet ya da muziplik ile hareket ederek, teminat altındaki aracın zarar görmesine sebep olması durumlarını da kapsar.
 • Aracın yanması da yine ne yazık ki sık karşılaşılabilen ve kasko sayesinde teminat altına alınabilen durumlardan biridir.
 • Son olarak ise Rent a car kasko kapsamındaki son standart teminat olan aracın ya da parçalarının çalınması ya da çalınmaya çalışılması durumundan söz edebiliriz. Bu girişimin sonuca ulaşması ya da ulaşmaması durumlarında oluşan her türlü hasar, kasko kapsamındadır ve aracınızı teminat altına alır.
Genişletilmiş Kasko Teminatları

Genişletilmiş Kasko Teminatları

Standart kasko teminatları, genel olarak yukarıda ifade ettiğimiz şekildedir. Ancak bunun dışında farklı risklerin de teminat olarak sunulması mümkündür. Bu durumda genişletilmiş teminatlardan söz edebiliriz. Oldukça fazla durum teminat kapsamı içerisine alınabilir. Genişletilmiş Kasko olarak da ifade edilen teminatlar listesini ise kısaca şu şekilde listelemek mümkün;

 • Çapma, çarpışma, devrilip ya da düşüp zarar görme, yuvarlanma, yanma ya da hırsızlık ile zarara uğrama
 • Grev, lokavt ve çeşitli kargaşa durumları gibi halk hareketleri ile terör gibi durumlar sebebi ile zarar görme
 • Deprem, toprak kayması, fırtına, dolu, yıldırım, sel, su baskını ve yanardağ püskürmesi gibi doğa olayları sebebi ile aracın zarara uğraması
 • Aracın asıl anahtar ile çalınması ve anahtarın kaybedilmesi
 • Aracın yetkili olmayan kimseler tarafından çekilmesi
 • Sigara ve de benzeri çeşitli maddelerin etkisi ile oluşan zararlar
 • Kemirgen hayvanlar ile diğer zarar verici hayvanların oluşturduğu hasar

Tüm bunların dışında genişletilmiş kasko içerisine alınabilecek çeşitli teminatlar söz konusudur. Standart birer imkân olarak kasko poliçesine dâhil edilebilirler. Bunlar; kıymet kazanma, yurt dışı teminatı, yanlış akaryakıt dolumu teminatı, kullanım ve gelir kaybı teminatı, kişisel eşya teminatı, patlayıcı ve parlayıcı maddeler taşınması, hasarsızlık koruma, manevi tazminat, hukuksal koruma ve yol yardım hizmeti gibi çeşitli teminatlardır. Aracın türüne, mevcut bulunan risklere ve ihtiyaca göre bunlar arasından dilediğinizi rent a car kasko poliçenize dâhil ettirebilirsiniz.

Genişletilmiş Kasko Teminatları

Hasarsızlık İndirimi Uygulaması nedir?

İster Rent a car Kasko söz konusu olsun, ister bireysel olarak aracınıza kasko yaptırıyor olsun, hasarsızlık indiriminden faydalanmak isteyebilirsiniz.

Merak edenler için hemen bu önemli sorunun cevabını verelim; nedir hasarsızlık indirimi? Birbirini takip eden vadelerde yenilenen poliçenin, hasarsızlık halinde indirimli fiyatlarla uygulanması durumu olarak tanımlanabilir. Kesintisiz olarak belli vadelerde yenilenen poliçe, buna göre belli bir oranda indirimi de beraberinde getirir. Ancak 1 yılın altındaki vadelerde bu tür bir indirimden söz edemiyoruz.

Ayrıca vade bitiminde yenilenmemiş olan poliçeler, belli bir süre sonrasında sigortalı tarafından yenilenme talebinde bulunulsa dahi hasarsızlık indirimi alamayacaktır. Bu konuda merak edilenlerden biri ise araç sahibinin değişmesi durumudur. Araç sahibinin değişmesi durumunda, hasarsızlık indirimi hakkı da ortadan kalkmaktadır.

Ancak bu durumun istisnası, aracın resmi nikâhlı eşler arasında el değiştirmiş olmasıdır. Bununla birlikte finansal kiralama durumunda da aracın indirim hakkı korunacaktır ve devam eden vadede bu imkândan faydalanılabilir. Yani aracın bir başkası tarafından kiralanması, hasarsızlık indirimi hakkının devam etmesi anlamına gelir. Dolayısıyla da buradan şunu anlıyoruz; rent a car kasko, başkası tarafından kiralanmış olan aracı güvence altına almaya devam eder. Kullanıcının değişmesi, bu durumu değiştirmez.

Hasarsızlık İndirimi Hakkını Koruyan Durumlar

Devam eden poliçe vadesi içerisinde gerçekleşebilecek belli durumlar, indirim hakkına zarar vermemektedir. Merak edilen bu durumlar şunlardır;

 • 1 tane cam kırılması durumu
 • Tek sefer olmak üzere araca takılı durumda olan ses, görüntü ya da telefon sisteminin çalışması
 • Tek sefer olmak üzere far, stop, sinyal lambası ya da dış aynalardan sadece 1 tanesinin kırılması
 • %100 Rüculu kabul edilen hasarlar
 • Mini onarım hasarı olarak ifade edilen durumlar
Rent A Car Kasko Mini Onarım

Mini Onarım Hizmetleri Nelerdir?

Mini onarım hizmetleri, araca dair onarım anlamına gelen belli işlemleri ifade eder. Bunlar; boya, kaporta, iç döşeme ve ön camda oluşabilecek küçük çaplı hasarlardır. Bu tür müdahalelerin belli limitler dâhilinde yapılması, mini onarım hizmetleri kapsamında değerlendirilir.

Sigorta poliçesi, Rent a car ya da uzun süreli kiralama şeklinde düzenlenmiş olan araçlar ile 4×4 Jeep, Minivan, Ticari Panelvan ve minibüs ile kamyonet gibi araçlar bu mini onarım hizmetlerinden faydalanabilen araçlardır. Bunun yanı sıra mini onarım hizmeti alamayacak olan araç türleri ise kamyon, otobüs, 2.5 ton brüt yüklü ağırlığın üzerinde olan araçlar, dolmuş ve ticari taksi gibi araçlar ve de sigorta poliçesinde rent a car ya da uzun süreli kiralama olarak belirtilmemiş olan araçlardır. Bu grupta sıraladıklarımız, hizmet kapsamı dışarısında kalıyor.

Rent a car kasko çerçevesinde önemli bir özellik olan mini onarım hizmeti, detaylıca bakıldığında şu onarım hizmetlerini vadeder;

 • 5 cm çapa kadar boyasız kaporta göçük düzeltme (Yılda 8 defa)
 • 10 cm çapa kadar boyalı kaporta düzeltme (Yılda 4 defa)
 • 20 cm çapa kadar plastik tampon sıyrıkları ve 30 cm çapa kadar kaporta panel çizikleri ( Yılda 4 defa)
 • İç döşeme onarımı (Yılda 8 defa)
 • Ön cam onarımı (Yılda 8 defa)
 • İç döşeme kumaş ve halılar üzerinden leke çıkarma (Yılda 8 defa)
 • Plastik tampon onarımı (Sınırsız)

 

 

3 Comments
 1. Ahmet T.

  En az kaç araç rent a car kapsamına girmektedir ?

 2. Abdullah M.

  Rent a car kasko sigortasında hasarsızlık indirimi alabiliyor muyuz ?

 3. Ali Keskin

  Rent a car kasko sigortasında bulunan mini onarım sadece yazılan kadar mı ? Sigorta şirketlerine göre farklılık gösteriyor mu ?

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir