Tekne Sigortası

Tekne Ehliyeti Nedir? Nasıl Alınır?

20 Temmuz 2020 2 min read

Tekne Ehliyeti Nedir? Nasıl Alınır?

Okunma Zamanı: 2 dakika

Tekne ehliyeti nedir ve nasıl alınır ? Tekne ehliyetini almak için şartlar nedir ? Tekne Ehliyet sınavı hakkında detayları bu blog yazımızda okuyabilirsiniz.

Tekne ehliyeti, deniz ile bağını koparamayanlar için şart olan bir ehliyet türüdür. Tekne ehliyeti ya da Amatör Denizci Belgesi (ADB) olarak ifade edilen, 10 BG ve üzeri tüm teknelerin kullanımına izin veren belge, hayatınızı oldukça kolaylaştırabilir. Deniz ile bağınızı koparmaz, her fırsatta kendinizi muhteşem dalgaların koynuna atabilirsiniz. Tekne ehliyeti alma süreci ise oldukça basit. Belli başvuru şartları, gerekli belli evraklar ve kolayca belgenin alınması söz konusu olacaktır.

Tekne ehliyeti için Başvuru Şartları

Tekne ehliyetine sahip olmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarını basit şartlar karşılıyor. Kısaca şartları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Kişinin 14 yaşın üzerinde olması gerekiyor. Ancak 14 ile 18 yaş aralığında olanların veli izni olmak şartıyla.
 • Başvuran kişinin geçmişte yurtdışına adam kaçırma ile suçlanmamış, kaçakçılık suçlamasının olmaması gerekiyor.
 • Kişinin sağlık açısından tekne kullanmaya uygun olduğunun sağlık raporu ile belgelenmesi gerekiyor.
 • Mezuniyet durumu en az ilkokul düzeyinde olmak zorundadır.
 • Başvuran kişinin, belge için en önemli şart olan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının hazırladığı sınavda başarılı olması gerekmektedir.

Tüm bu şartları yerine getiren herkes, ehliyeti alabilir ve denizlerde özgürce dolaşıp, maviliğin tadını çıkarabilir. Başvuru sürecinde ihtiyaç duyulacak evrakların ise ilk iş olarak hazırlanması gerekiyor. Böylece ilk adımı atabilir ve tekne ehliyeti yolunda harekete çıkabilirsiniz.

Tekne Ehliyeti Nasıl Alınır ?
Tekne Ehliyeti Nasıl Alınır ?

Tekne Ehliyeti için Başvuru Evrakları Nelerdir?

Tekne ehliyeti almak isteyenler için öne sürülen başvuru evrakları, Amatör Denizcilik Federasyonu tarafından paylaşılan yönergeler ile takip edilip, öğrenilebilir. Öncelikle sınav ücretinin ödenmesi gerekiyor. Başvurunun en önemli şartının bu olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü sınav ücreti ödenmediğinde, başvuru yapılmış dahi olsa kabul edilmeyecektir.

Online olarak gerçekleştirilen sınav, sizin için zahmetsiz bir başvuru süreci hazırlıyor. Ancak hazırlanması gereken evrakları atlamamalı, eksiksiz olarak her birini hazırlamalısınız. Tekne ehliyeti için gereken başvuru evrakları şunlardır;

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Tekne kullanımına engel teşkil eden bir hastalığın olmadığını gösteren, herhangi bir devlet hastanesi tarafından verilmiş olan sağlık raporu
 • Sınav ücretinin ödendiğini gösteren dekont
 • 14 ile 18 yaş aralığında olanlar için aile iznini gösteren muvafakatname
 • 1 adet vesikalık fotoğrafın, başvuru formundaki ilgili yere yapıştırılmış olması gerekiyor
 • Doldurup imzalanmış olarak ADB başvuru formunun hazırlanması gerekiyor.
Tekne ehliyeti başvuru şartları
Tekne ehliyeti başvuru şartları

Tekne Ehliyetini Nereden Nasıl Alabilirim?

Tekne ehliyetine sahip olmak için için Amatör Denizcilik Federasyonunun resmi web sitesi üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Web site üzerinde bulunan yönlendirmeleri takip ederek tekne ehliyeti başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yapacağı sınavlar sonucunda hak kazanacağınız tekne ehliyetine, 14 yaşını dolduran bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tekne ehliyeti sınavına başvurabilir. Daha ayrıntılı bilgilendirme için amatör denizcilik federasyonu web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Tekne ehliyeti almak isteyenler, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Gemi Adamları Sınav Sistemi web sitesinden başvuru yapabilirler. Online olarak başvuru yapıp, online olarak sınava girerek, tekne ehliyeti almaya hak kazanabilirsiniz. Kısacası internet bağlantınız olduğu takdirde, kolayca tekne ehliyeti başvurusunda bulunabilirsiniz.

Tekne ehliyeti için geçerlilik süresi gibi bir durum söz konusu değildir. Bir sağlık engeliniz bulunmadığı sürece, tekne kullanabilirsiniz. Eğer tekne kullanmanıza engel teşkil edecek bir sağlık probleminiz olursa, Liman Müdürlüğü sizden sağlık raporu talebinde bulunabilir. Sağlık raporu ile birlikte uygun bulunduğu takdirde tekne ehliyetinizi kullanmaya ve denize açılmaya devam edebilirsiniz. İzin verilmediği takdirde ise tekne ehliyetiniz geçerliliğini yitirebilir. Ayrıca eski tip tekne ehliyetine sahipseniz ve yeni nesil olanlarla değiştirmek istiyorsanız da yine Liman Müdürlüklerine başvurabilir ve burada değiştirebilirsiniz. Günümüzde tekne ehliyeti, tıpkı kara taşıtları için verilen ehliyetler gibi kart formundadır.

Tekne ehliyeti, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yapacağı sınavlar ile alınabilir. Ancak başvuru ve sınav detayları gibi bilgiler için Denizcilik Federasyonu resmi web sitesinden yardım alabilirsiniz. Sınavda başarılı olduğunuz takdirde, yine buradaki yönergeleri takip ederek tekne ehliyetinize kavuşabilirsiniz.

Tekne ehliyeti alacak ya da almış olan herkes, öncelikli olarak tekne sigortası yaptırması gerektiğini bilmelidir. Tekne sigortası, sigorta poliçesinin kapsamına alınmış olan teknenin başına gelmesi olası her türlü kaza ve riski güvence altına alır. Bu sayede oluşması muhtemel zararın karşılanacağını bilir, iç rahatlığı ile denizlerde yol alabilirsiniz. Deniz araçları sigortası ya da tekne sigortası olarak ifade edilen bu sigorta türü, size kendinizi güvende hissettirecektir. Çeşitli kaza ve hasarları kapsayan ve olası bu hallerde, sizi maddi külfetten kurtaran sigorta, adeta bir olmazsa olmazdır.

24 metre kareye kadar özel şahsi tekneleri kullanabilen Amatör Denizci Belgeli bir Kaptan olabilmek için harcamanız gereken toplam tutar 167,95 TL dir. Tekne ehliyeti sınavına hazırlık için bir adet geçmiş senelerde çıkan sorular için deneme kitabı alırsanız bununda fiyatı 197,95 TL dir.

 

 

One Comment
 1. burhan ali akgün

  50 metre için nasıl belge alınır

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir