Kasko Sigortası Trafik Sigortası

Tramer Nedir? Tramer Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

10 Mart 2021 4 min read

Tramer Nedir? Tramer Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Okunma Zamanı: 4 dakika

Tramer nedir ? Tramerde hasar kaydı sorgulaması nasılır yapılır gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda sizlere cevaplayacağız. Araç kayıtlarını sorgulamak için kullanılan tramer sistemini sizler için özetledik.

Araçlar ile ilgili bilgilere çok hızlı bir şekilde kolayca ulaşabilme imkanını tramer ile faydalanabileceğiniz hizmetlerin kapsamını öğrenerek ulaşabilirsiniz.

Yazımızı inceleyerek tramer sistemi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

"<yoastmark
Tramer Nedir?

Tramer Nedir?

Tramer kısaltması ile bilinen sistem, Trafik Sigorta Bilgi Merkezidir ve tüm sigorta bilgilerinin topladığı kurumdur. Trafik sigortası yapılmış bir aracın kullanım süresi boyunca hasar bilgileri, ilgili kurumun bilgi bankasında kaydedilmiş bir şekilde erişime açılmıştır.

Şeffaf ve güvenilir otomobil alım-satımının gerçekleştirilebilmesi için, ikinci el araç alışverişlerinde ihtiyaç duyulan tramer kaydı kullanımı araç sahipleri tarafından oldukça sık kullanılmaktadır. Bir takım sorgulama yöntemi ile satın alınmak istenen ikinci el aracın trafik sigortası kapsamında karşılanan hasar bilgilerine çabucak ulaşım sağlanabilmektedir.

Araç tramer kaydı sorgulaması ile yalnızca trafik sigortası dahilinde karşılanan ve dosyası kapanmış olan kazalar için bilgiye ulaşılmaktadır. Her iki kriteri sağlayan hasar bilgileri de mevcutsa plaka ya da şahsi numarası ile sorgulama yapılabilmektedir.

Araç satın alma işleminden önce hasar kaydı sorgulaması yapmak önemlidir çünkü satın alınacak ikinci el araç için kötü bir detayla karşılaşmak hoş olmayacaktır. Belirttiğimiz yöntemleri kullanarak alınacak olan aracın kaza geçmişini kontrol edebilirsiniz.

Tramer Kaydında Ne Tür Bilgiler Yer Almaktadır?

Tramer kaydında araç geçmişini özetleyen bilgiler yer almaktadır.

Tramer sistemi Kaydı sorgulaması ile şu bilgilere ulaşılabilir:

• Araç model ve marka bilgisi,

• Araç kilometre,

• Aracın kaç kez el değiştirdiği,

• Aracın son sahibi,

• Aracın mevcut sigortasına ait bilgiler,

• Araçla yapılan kazalar ve kazadaki kusur bilgisi,

• Varsa araç kasko sigortası bilgileri,

• Araçta değişen parça bilgisi.

"<yoastmark

Tramer Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İki farklı yöntem ile tramer sorgulaması yapılabilmektedir. Sadece bir kısım yöntemlerde plaka bilgisi kullanılabilirken, diğer iki yöntemle plaka ya da şahsi numarası bilgisine sahip olunan tüm araçlar için kullanılabilmektedir.

Yöntemler arasında sadece bir tanesi ücretsiz olup diğere iki yöntem için ücret ödemesi yapılmaktadır. Aşağıda detaylı bir şekilde paylaştığımız işlemler ile ücretli ya da ücretsiz tramer sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sigorta Gözetim Merkezinden Tramer Kaydı Sorgulama 

3 farklı seçenek ile SBM üzerinden tramer kaydı sorgulanabilir:

• Sigorta 360 web sitesi üzerinden tramer kaydı sorgulama

• SBM mobil uygulaması üzerinden tramer kaydı sorgulama

• SBM çağrı merkezi üzerinden tramer kaydı sorgulama

Belirtilen 3 seçenek içinde ücretlendirme bulunmaktadır.

SBM üzerinden üyelik yapıldıktan sonra ilk iki işlem için ücret kredi kartı üzerinden kesilirken, SBM çağrı merkezi (118 90 numaralı) üzerinden yapılan sorgulamalarda ücret otomatik olarak GSM operatörü tarafından kesilir.

 

SMS ile Tramer Kaydı Sorgulama 

Tramer kaydı sorgulama işlemi SMS ile yapılırken, işlem için SBM üzerinden tanımlı olan 5664 numaralı SMS hattı kullanılır.

Bu yöntem ile plakadan tramer kaydı sorgulanabilmektedir. SMS başına 8,50 TL ücretlendirme yapılmaktadır.

Bu yöntem ile sorgulama işlemi yapabilmek için araç plakasını yazıp 5664 numarasına kısa mesaj atmak yeterli olacaktır.

Şasi numarası ile tramer hasar kaydı sorgulaması yapabilmek için ise aralarında birer boşluk bırakacak şekilde 5664’e atılacak kısa mesaj ile kolaylıkla halledilir. Mesaj şu şekilde olmalıdır:

• HASAR

• S

• Araç şasi numarası yazılır.

Tramer Hasar Kaydı Sorgulama Neden Önemlidir?

İkinci el araç alım-satım işlemlerinde şeffaf ve güvenilir alışverişin sağlanabilmesi için araç tramer hasar kaydı sorgulaması son derece önemli. İkinci el araç satın alımı yapılırken, eğer araç kaza geçirmiş ise kazar sonrasında oluşan hasar miktarına göre aracın değer aralığı belirlenir. Araçta parça değişimi yapılmış ise, hangi parçanın değişmiş olduğu da ikinci el araç fiyatını etkiler.

İkinci el araç alımında model ve kilometre bilgisinin yanı sıra fiyat karşılaştırması da yapabilmek için yine tramer kaydı gereklidir. Özellik olarak benzer olan araçlarda değişen parça bilgisi ve hasar kaydına göre fiyatta değişmeler görülebilir. İlgili karşılaştırmayı yapabilmeniz için tramer hasar kaydı sorgulama işlemini yapmanız gereklidir.

Tramer Hasar Kaydı Çıkması İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Hasar dosyası kapanmadan tramer hasar kaydı çıkmayacağı için öncelikle dosyanın kapanmış olması ilk şarttır. Açık olan hasar kaydı bulunması halinde, araç ile ilgili bahsi geçen dosya hakkında, tramer kaydı sorgulama işlemleri için bilgi alınamamaktadır.

Tramer Kaydının çıkabilmesi için gerekli koşullar şu şekildedir:

• Araç hasarının yetkili serviste giderilmiş olması

• Hasara sebep olan kazanın tramer’e bildirilmiş olması

Hasar dosyası açılabilmesi için yukarıda sıraladığımız iki koşul gereklidir. İki koşuldan da anlaşılacağı üzere tramer’e bildirilmeden tamir edilen hasarlar, sorgulama işlemi sonucunda çıkmamaktadır.

Tramer Trafik Poliçe Sorgulama 

Tramer trafik poliçesinin sorgulanması için E-Devlet kullanılabilir. E-Devlet üzerinden yapılan sorgulamalarda Sigorta Bilgi Merkezi hizmet sayfasında yer alan ”Trafik Poliçesi Sorgulama” sekmesi kullanılır. Bu işlem sadece E-Devlet kullanıcısı adına kayıtlı araçlar için kullanılırken, ilgili sekmeden araca ait trafik poliçe bilgilerine ulaşılabilir.

Kasko Sigortası Sorgulama

Kasko  poliçesi sorgularken aynı trafik sigortası poliçesinde olduğu gibi site üzerinden istenilen bilgileri eksiksiz doldurarak sorgulama işlemini yapabilirsiniz.  Kasko sorgulamasında da yine  aynı trafik sigortası poliçesinde olduğu gibi ekrandan ilgili seçeneğe doğru verileri girerek bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Kasko sigortası poliçesi sorgulamak için tıklayınız.tramer-nedir

Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Daha önce de belirttiğimiz gibi Tramer kayıtlarına belki de en çok ihtiyaç duyulan konulardan birisi araç hasar kaydı sorgulama. SBM tarafından teknolojinin etkin kullanımının tercih edilmesi sayesinde bu sorgulamaları da web sitesinden, SMS aracılığı ile veya Sigortam360 uygulamasında yapmak mümkün. Tek gereken, daha önce bahsettiğimiz ve araç hakkında olan belli başlı bilgiler. (Plaka, Şasi, TC Kimlik, Vergi Kimlik No’ları vb.)

Aracın kaza tespit tutanağını sorgulamak için tıklayınız.

 

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir