Arabalar Hakkında

Yakıt Tüketimi Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

4 Ocak 2021 4 min read

Yakıt Tüketimi Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

Okunma Zamanı: 4 dakika

Devir tasarruf devri. Bunun için yakıt tüketimi hesaplaması önemli. Haydi, aracınızın yakıt tüketimi hesaplamasını birlikte yapalım.

Yakıt Tüketimi Hesaplaması

Yakıt tüketiminin temel hesaplamasını aslında çoğumuz bilir. Burada dikkat ettiğimiz iki faktör vardır. Bunlardan birisi gittiğimiz mesafedir. İkincisi ise aldığımız yakıta ödediğimiz tutardır. Yakıta ödediğimiz tutarı gittiğimiz mesafeye bölersek aracımızın yaktığı kilometre başı yakıtı bulabiliriz. Aşağıdaki tabloda farklı mesafeler için bu tür bir hesaplama yaptım.

Gittiğimiz Mesafe Yakıta Ödediğimiz Tutar Aracımınız kilometre başı tüketimi
100 TL 400 Km 0,25 TL
200 TL 600 Km 0.33 TL
250 TL 500 Km 0.5 TL
400 TL 1000 Km 0.4 TL

 

Yakıt Tüketimi Hesaplama Yöntemleri

Yakıt aldığınızda

 • Yakıt aldığınızda akaryakıt istasyonunun size verdiği fiş üzerine aracınız o anki kilometresini not edin.
 • Bu fişi saklayın ve bir daha akaryakıt aldığınızda aracınızın o anki kilometresini aynı fiş üzerine not edin.
 • Sonra not ettiğiniz son kilometreyi ilk kilometreden çıkanın. Fişin üzerindeki yakıt tutarını bu çıkan kilometreye bölün. Çıkan miktar aracınızın kilometre başı tüketim tutarını verir. Bu işlemi birkaç kere tekrarlayın. Sonuç itibariyle bu yöntem ile aracınız ortalama olarak ne kadar tükettiğini hesaplayabilirsiniz.

Katalog üzerinden

Araç kataloglarında ve kullanım kılavuzlarında aracın 100 Km için litre tüketimi gösterilir. Bu değeri kilometre başı harcama tüketimine çevirmek istiyorsanız bunu şu şekilde hesaplayabilirsiniz. Önce yakıt fiyatını öğrenin ve bunu katalogda verilen litre ile çarpın. Çıkan rakamı 100 ile bölün. Ortaya çıkan rakam aracınızın kilometre başı tüketim tutarını verir. Fakat bu ideal bir değerdir. Gerçekte farklı olabilir. Bu hesaplamayı bir örnek ile açıklayalım. Aracınızın kataloğunda aracın 100 km’de 6,7 litre benzin tükettiği yazıyor. Benzinin litre fiyatı ise 7,3 TL olduğunu öğrendiniz. İlk yaptığımız bu litre ile benzin fiyatını çarpmak (6,7 X 7.3 = 48, 91). Sonra bu tutarı 100’e bölmek (48.91/100 = 0,4891). Bu araç kilometre başı yaklaşık 50 kuruş yakmaktadır.

Yakıt tüketimi hesaplama
Yakıt tüketimi hesaplama

Araç Markaların Katalog Yakıt Tüketim Değerleri Güvenilir midir?

Otomobil şirketleri yakıt ölçümlerini düz asfalt, ideal hava koşulları gibi ideal şartlar altında yaparlar. Bundan dolayı verdikleri değerler gerçekte kullanımdaki değerlere uymayacaktır. Çünkü gerçek kullanımda yollar şartları, trafik veya iklim şartları farklı olacaktır. Bununla birlikte, bu değerler gerçek değerlerden aşırı bir farklılık göstermez. Örneğin, araç kataloğu 100 km tüketimini yukarıdaki gibi 6,7 litre gösteriyorsa bu değer gerçek kullanımda 7.5 litre veya en fazla 8.litre olur. Eğer burada farkı aşırı bir sapma gösteriyorsa bu durumda aracınızda bir sorun olabilir. Diğer taraftan, katalogdaki bu ideal yakıt tüketimleri araçlar arası karşılaştırma yapmanıza izin verin. Örneğin, katalogda 100 km’de 5 litre yaktığı gösterilen bir araç 6,7 km yaktığı gösterilen bir araca göre gerçek kullanımda da daha az yakıt tüketir.

Yakıt Tüketimini Online Olarak Yapabileceğiniz Programlar

Aslında bu programlar yukarıdaki verdiğimiz hesaplamaları kullanarak yakıt tüketimi hesaplarlar. Yakıt tüketimi kendinizi yapmak istemiyorsanız bu programları kullanabilirsiniz.

Yakıt Günlüğü   https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gswierczynski.motolog&hl=tr&gl=US

Ödeme yaptığınız yakıt tutarı ile yaptığınız mesafeyi bu uygulamaya girdiğinizde uygulama yakıt tüketiminiz hesabını yapıyor.

Araç Yakıt Hesaplama

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.maplus.aracyakithesaplama&hl=tr&gl=US

Bu program eski hesaplamalarınız ile karşılaştırmalı olarak yakıt tüketiminizi hesaplıyor.

Benzin Litre

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.benzinlitre.app&hl=tr&gl=U

Bu program ile akaryakıt istasyonları arasındaki yakıt fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Drivvo

https://play.google.com/store/apps/details?id=br.com.ctncardoso.ctncar&hl=tr&gl=US

Bu program ile yakıt dâhil araç ile ilgili giderlerinizi hesaplayabilirsiniz.

Yakıt Tüketimi Neden Artar?

 • Kalitesiz yakıt kullanılması
 • Aracın bakımlarının zamanında yapılmaması
 • Aracı yanlış lastik basıncı ile kullanmak
 • Araçta aşırı yük taşınması
 • Sürekli dur kalk yapmak
 • Vitesin ve frenin yanlış kullanılması
 • Gereksiz yere klima kullanmak

Yakıt Tüketiminin Artmasında Sürücüden Kaynaklanan Sebepler Nelerdir?

Araç sahibi bilinçli bir şekilde aracını kullanmalıdır. Aracını gereksiz yere yorup, yakıt tüketimini artırmamalıdır. Aracımızı hareket ettirirken ani kalkışlardan kaçınmalıyız. Mümkün olduğu kadar aracımızı sabit hızla kullanmaya çalışmalıyız. Gereksiz yere gazı ve freni kullanmamalıyız. Tüm bunlara dikkat ettiğimizde aracımızın daha az yakıt tükettiğini görürüz.

Yakıt Tüketimi Nasıl Azaltılır?

 • Daha az hız yapın

Yolun özelliğine göre hız yapmalısınız. Varacağınız yere sizi 3-5 dakika önce götürecek gereksiz hız yapmalısınız. Böylece hem can güvenliğinizi tehlikeye atmamış olur hem de daha az yakıt tüketmiş olursunuz.

 • Sürekli dur kalk yapmayın.

Örneğin, 100 m ilerdeki ışıkta kırmızı ışık yandı. Buraya son gazla gitmenin bir gereği yok. Çünkü hızlı gittiğinizde muhtemelen ışıkta duracaksınız. Onun yerine sabit hızla ışığa gidin ve yeşil ışığın yanmasını bekleyin. Bu şekil ani durma ve kalkmaları en aza indirerek yakıt tasarrufu yapabilirsiniz.

 • Yakıtınızı, bildiğiniz yakıt istasyonlardan alın

Kötü yakıt hem yakıt tüketiminiz artırır hem de aracınızın motorunda sorunlara yol açar. Bundan dolayı. iyi yakıt sattığından emin olduğunuz yakıt istasyonlardan yakınızı alın. Birkaç kuruş için aracınızda kötü yakıt kullanmayın.

 • Aracınızın bakımlarını ihmal etmeyin

Aracınızı periyodik bakımlarının yapılmaması yakıt tüketiminizi artıracaktır.

 • Doğru vitesi kullandığınızdan emin olun

Düşük devirlerde yüksek vites kullandığınızda bu durum yakıt tüketiminizi artıracaktır. Bundan dolayı aracınızın devrine göre vites kullanmaya özen gösterin.

 • Klimanızı gereksiz yere kullanmayın

Klimayı kullanmanın en uygun zamanı belirli bir hıza ulaştığınız sabit hızla gittiğiniz zamanlardır. Özellikle şehir içinde sürekli dur kalk yaptığınız ve düşük hızla gittiğiniz zamanlarda klimayı kullanmak aşırı yakıt tüketimine yol açacaktır.

 • Uzun duraklamalarda aracınızın çalışmasını durdurun.

Aracı rölantide çalıştırmak yakıt tüketiminizi artırın. Örneğin, 3-5 dakika bir arkadaşınız gelmesini beklediğinizde motoru kapatmanız yakıt tüketiminizi azaltacaktır.

 • Lastik havalarınızı sık sık kontrol edin

Yüksek ya da düşük lastik hava basıncı yakıt tüketiminizi artırın. Bundan dolayı sürekli olarak aracınızın lastik hava basınçlarını kontrol ederek bunların ideal hava basıncında olmalarını sağlayın.

 • Yakıt kaçağına dikkat edin

Eğer aracınız aşırı yakıt tüketiyorsa yakıt kaçaklarını kontrol etmenizde fayda vardır.

 • Aracınızda gereksiz yük bulundurmayın

Aracınız ne kadar ağır olursa o kadar çok yakıt tüketir. Bunun için aracınızda gereksiz yük taşımamaya dikkat edin.

Yakıt Tüketimini Azaltan Teknolojiler

Yeni nesil araçlardaki bazı teknolojiler daha az yakıt tüketimini sağlıyor.

Akıllı motorlar

Bu motorlar şartlara göre yakıt tüketimini ayarlayarak daha az yakıt tüketimini sağlar.

Seyir Kontrolü Sistemleri

Bu sistemler sayesinde aracın seyrine göre yakıt tüketimi yapılıyor. Örneğin, araç bir düzlükte seyrettiğinde yakıt kullanımı yarı yarıya azaltılıyor.

Navigasyon ile Birlikte Kullanılan Vites

Uyduya bağlı navigasyon sayesinde yol şartlarına göre vites ayarlaması ile yakıt tasarrufu yapılır.

İşte aracınızın yakıt hesaplaması ile ilgili bilmeniz gereken tüm bilgiler. Bunun sonrası aracınızın yakıt tüketimini hesaplayarak yakıt tüketimi azaltma yolları arayabilirsiniz. Size hayırlı seyirler.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Motor hacmi küçük ve modeli daha yeni arabalar daha az yakıt yakar?

Uzun yolda daha az dur kalk yapacağınız ve aracınızı sabit hızla kullanacağınız için yakıt tüketiminiz azalır.

Bu, aracınızı ne kadar çok kullandığınıza bağlı. Dizel arabaların zamanla masraflı bakımlar gerektireceğini aklınızda tutun.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir