Genel

Yeni Ehliyet Nasıl Alınır, 2020 yılı Ücreti Nedir ?

9 Temmuz 2020 2 min read

Yeni Ehliyet Nasıl Alınır, 2020 yılı Ücreti Nedir ?

Reading Time: 2 minutes

2020 Yılı Ehliyet Ücreti Nedir?

Ehliyet ücreti, ülkemizde ehliyet almak isteyen her adayın karşısına çıkan bir masraftır. Ehliyet almak için belli bir prosedür içerisine giriyoruz. Ehliyet almak isteyenleri, harç ücreti, kurs ücreti ve sınav ücreti gibi çeşitli masraflar karşılıyor. Sürece en başından göz atacak olursak ise bizi bekleyen ücretler ve işlemler şu şekildedir;

  • Öncelikle bir kursa kayıt olmak ve eğitim almak gerekiyor. Kurslar özel nitelikli olduğu için ücretler de çeşitlilik gösterecektir.
  • Alınan teorik ve pratik eğitimin ardından ise yine teorik ve pratik olmak üzere iki farklı tür sınava girmek gerekiyor.
  • Bu doğrultuda yazılı yani teorik sınav ücreti 93 TL olarak karşımıza çıkıyor ve direksiyon sınavı olarak bilinen pratik sınav da 123 TL fiyatla sunuluyor. Teorik sınavı ister klasik sınav olarak tercih edebilir, isterseniz de elektronik sınava girebilirsiniz.
  • Sınavları geçtikten sonra ise ehliyet alma süreci karşımıza çıkıyor. Ehliyet ücretini ise bu aşamada ödememiz gerek.

B sınıfı Ehliyet Ücreti 2020 Yılı

B sınıfı ehliyet harç ücreti, Harçlar Kanunu Genel Tebliğinin 78. Maddesi ile belirlenmiştir. Bu maddeye göre ehliyet ücreti, ehliyet sınıfına göre farklılık gösterir. B sınıfı ehliyetin harç ücreti 751,70 TL olarak belirlenmişken, buna eşlik eden ücretler ise sürücü kartı için talep edilen kâğıt ücreti ve Polis vakfına katkı payı ödemesidir. Sürücü kartı kâğıt payı 200 TL iken, Polis vakfına katkı payı ise 37 TL’dir. Dolayısıyla da toplamda 988,70 TL ehliyet ücreti ödenmesi gerekir. B sınıfı ehliyetin masrafı bu şekildeyken, diğer ehliyet sınıfları için ise farklı rakamlar karşımıza çıkmakta…

Diğer Sınıfların Harç Ücretleri

B sınıfı ve diğer ehliyet sınıfları ücretleri farklılaşıyor. Buna göre A, A1, A2, F ve H sınıflarının güncel harç ücreti 249,30 TL, kâğıt bedeli 200 TL ve Polis vakfı payı 37 TL olmak üzere, toplam 486,30 TL masraf karşımıza çıkıyor.

B1, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, G ve M sınıflarının ehliyet ücreti ise 1.254,20 TL harç ücreti, 200 TL sürücü kartı kâğıt bedeli ve 37 TL Polis vakfı katkı payı ile birlikte toplam 1.491,20 TL olmaktadır. İlgili ehliyet sınıfına uygun olarak ödeme yaparak, ehliyet sahibi olabilirsiniz.

Ehliyet E-sınav nedir, ücreti ne kadar?

Ehliyet e-sınav, ehliyet almak için girilen yazılı sınavın, online ortamda gerçekleştirilmesidir. Elektronik sınav olarak isimlendirilen bu sınavlar, 15 günde bir gerçekleştirilmektedir. Klasik yazılı sınavlar ise 2,5 ayda bir gerçekleştirildiğinden, e-sınav ehliyet almak isteyenler için cazip bir imkândır. Üstelik sınav sonuçları, sınavın ardından hemen öğrenilebiliyor. Bu da tercih sebebi olarak karşımıza çıkıyor. E-sınav ücreti ise klasik yazılı sınav ile aynıdır. Yani her bir sınavın giriş ücreti 93 TL olarak belirlenmiştir. Sınava giriş hakkı ise en fazla 4 ile sınırlandırılmış durumdadır. En fazla 4 kez bu sınava girilebiliyor.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Eğer eski tip ehliyetinizi yeniliyorsanız, ehliyet ücreti yeni bir ehliyet alma aşamasında karşımıza çıkan kâğıt bedeli ile vakıf katkı payını ödemeniz gerekir. Yani toplam 237 TL ücret ile karşılaşacaksınız.

Ehliyet ücreti olarak ifade edilen masraflar, kanunla belirlenmiş olan ehliyet harç ücretini, değerli kağıt bedeli olarak ifade edilen, sürücü kartı masrafını ve de polis vakfına yapılacak olan katkı payını içerir. Buna göre güncel rakamlar, kâğıt bedeli için 200TL ve Polis vakfı payı olarak da 37 TL olarak ifade ediliyor. Harç ödemeleri ise ehliyet sınıfına göre çeşitleniyor ve söz konusu olan bu 237 TL ödemenin üzerine ekleniyor. Böylece net ehliyet ücreti ortaya çıkıyor.

Eski tip ehliyetin kaybedilmesi durumunda, ehliyet yenileme ücretleri ile karşılaşılır. Bu durumda kâğıt bedeli ve Polis vakfı katkı payı olmak üzere toplam 237 TL ücret söz konusu olur. Ancak yeni tip bir ehliyetin kaybedilmiş olması durumunda, 159 TL kayıp ehliyet ücretinin ödenmesi yeterli olacaktır.

Ehliyet harç ücreti ödemesinin öncesinde randevu almanız gerekiyor. İçişleri Bakanlığının randevu biriminden randevunuzu aldıktan sonra harç ödemesini yapmalısınız. Bunun için uygun bankalar arasından dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Bankaya ödeme yaparken isim, TC kimlik numarası ve ehliyet sınıfı bilgilerinizi vermeniz yeterli olacaktır. Böylece pratik bir şekilde ehliyet harç ödemesini gerçekleştirebilir ve dekontunuz ile birlikte randevunuza gidebilirsiniz.

Ehliyet sınavı harç ödemesi, çeşitli bankaların aracılığı ile gerçekleştirilebiliyor. Bu durumda pek çok banka karşımıza çıkmakta, neredeyse her banka tercih edilebilmekte... Ehliyet ücreti ödemesini yapabileceğiniz bankalar listesi şu şekildedir;
Deniz bank, Fibabank, Finans Katılım, QNB Finansbank, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım, İş Bankası, Kuveyt Türk, ING Bank, Vakıfbank, PTT Bank, Odea Bank, Garanti BBVA, Yapıkredi Bankası, Burgan Bank, Turkland Bank ve Arap Türk Bankası

 

One Comment
  1. Mustafa B.

    Yeni ehliyete alırken sürücü kurslarına dikkat etmenizi öneririm. Çok değişik fiyatlar bulunuyor.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir