Seyahat Sağlık Sigortası

En uygun seyahat sağlık sigortası fiyatları için hemen formu doldurabilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları

Seyahat sigortası bir sağlık sigortası türüdür. Kısaltma için ‘seyahat sigortası’ şeklinde kullanılır. Aslında ‘sağlık seyahat sigortası’ şeklinde söylenmelidir. Sağlık seyahat sigortası hem yurtiçi seyahatler hem de yurtiçin seyahatler için yaptırılabilir. Fakat genellikle yurt dışı seyahatlerinde karşımıza çıktığı için çoğu kişi bu sigortayı ‘yurtdışı seyahat sigortası’ şeklinde anlar.

Bu küçük açıklamadan sonra asıl konumuza geçelim. Seyahatler, iş yılı yorgunluğumuzu attığımız ve farklı yöreleri ve kültürleri tanıma fırsatı bulduğumuz bir etkinliktir. Çoğumuz yıllık tatil zamanımızın gelmesini ve seyahate çıkmaya sabırsızlıkla bekleriz. Fakat seyahatlerimizde de bazı sağlık sorunları yaşamamız muhtemeldir. Özellikle yurtdışına seyahat ettiğimizde sağlık sorunlarımızla ilgili bir güvencemiz yoktur. Bu durum hem gecikmelerden dolayı hayatımızı ya da sağlımızı tehdit edecek hem de sağlık teşhis ve tedavisi için yüksek miktarlarda masraf ödememize neden olacaktır.

Tüm bu problemlere karşı seyahat sağlık sigortası bize güvenceler sağlar. Anlaşmalı sağlık kurumları yoluyla acil müdahaleyi ve sonrasında tıbbi tedaviyi mümkün kılar. Son tahlilde seyahat sigortasının size sağladığı en büyük avantaj hayatınızı ve sağlığınızı teminat altına almasıdır. Buna ek olarak az bir prim ödeyerek özellikle yurtdışı olmak üzere – bilindiği gibi Avrupa ülkeleri ve ABD’de sağlık hizmetleri çok pahalıdır - devasa sağlık harcamalarından ve masraflarından kurtulursunuz. Kendinizi ve ailenize tam bir güvence sağlamak için seyahat sağlık sigortası size yerinde ve etkili çözümler sunar.

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Seyahat sağlık sigortası size seyahatlerinizde kaza, hastalık, bagaj kaybetme, uçağı kaçırma ya da seferin aksaması risklerine karşı teminat veren ve zor durumunuzda size etkili ve pratik çözümler sunan bir sigorta türüdür. Bu sigorta seyahatinizin başlangıç tarihinden bitiş tarihi arasında geçerlidir. Hem yurtiçi hem de yurtdışı seyahatleri için seyahat sağlık sigortası yapılabilir. Yurtiçi seyahat sağlık sigortası ve yurtdışı seyahat sağlık sigortası şu şekilde tanımlanabilir.

Yurtiçi Sağlık Sigortası: Bu sigorta yurtiçinde seyahatte iken meydana gelebilecek kaza, yaralanma ya da hastalık gibi riskleri teminat altına alan sigorta türüdür. Ayrıca bu sigorta sayesinde yurtiçi uçak seyahatlerinizde kaybolan bagajınızın bulunması ve size ulaştırılması sağlanır.

Yurtdışı Sağlık Sigortası: Yukarıda belirtildiği gibi yurtdışına seyahat ettiğinizde yurtiçindeki mevcut sağlık sigortanız yurtdışında geçerli olmaz. Günümüzde, bir sağlık sigortası güvencesine sahip olmamamın çok ciddi sonuçları olacaktır. Avrupa ülkeleri ve ABD başta olmak üzere yurtdışında sağlık hizmetleri oldukça pahalıdır. Ayrıca kaza ya da hastalık sonrası yurtiçine gelebilmenin masrafı da ağır olabilir. Yurtdışı seyahat sigortası yurtdışında geçirebileceğiniz kaza sonrası acil müdahalede bulunulması, kaza ya da hastalık sonrası gerekli teşhis ve tedavilerin yapılması ve gerekirse özel yöntemlerle tedavi sonrası sizi yurtiçine getirilmesini sağlayan bir sigorta türüdür. Bu sigorta ayrıca kayıp bagajınızın bulunup size ulaştırılması ve uçak seferlerinin iptali ya da aksaması durumlarında size gerekli yardımların getirilmesi gibi konforlar sağlar.

Seyahat Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Fiyattın belirlenmesindeki ilk faktör seyahatte geçirilecek süredir. 10 gün için ya da 30 gün için seyahat sigortası fiyatı farklı olacaktır. Fiyatı etkileyen diğer bir faktör seyahat sağlık sigortası yaptırılacak kişi sayısıdır. Yani seyahate yalnız başınıza çıkmanızla ailenizle çıkmanız arasında sigortada fiyat farklılığı olacaktır. Fiyatı etkileyen diğer bir faktör gidilecek ülkedir.

Uzak ya da sağlık masrafları pahalı olan bir ülke için daha yüksek sigorta fiyatı belirlenecektir. Fiyatı belirleyen diğer bir faktör yaş ve sağlık sorunlarına yakalanma ihtimalinin yüksek olmasıdır. Bunun sonucu yaşlılara ve kronik hastalıkları olanlara daha yüksek fiyatlar uygulanacaktır. Son olarak ana teminatlar yanında bazı ek teminatlar almak istediğinizde her bir ek teminat için daha yüksek bir fiyat ödersiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası Teminatları

Çoğu sigorta şirketi aşağıdaki teminatlar kapsamında 30.000 avroya kadar sağlık masraflarını tazmin eder.
 • Yaralanma ya da hastalık sonucu oluşan teşhis ve tedavi masrafları:Seyahatlerde kaza ya da başka sebeplerden dolayı yaralanmalar olabilir. Bunun için acil müdahale ve sonrasında tıbbi tedavi ve bakım gerekebilir. Diğer taraftan seyahat esnasında çeşitli hastalıklar söz konusu olabilir. Bunun sonucu sağlık kurumlarında tıbbi teşhis ve tedavi zorunlu olabilir. Seyahat sağlık sigortası bunlar sonucu oluşan tüm sağlık harcamalarını ve masrafları yukarıda belirtilen limite kadar karşılar. Böylece yukarıda belirtilen teşhis ve tedavileri teminat altına alır.

 • Yaralanma ve hastalık sonrasında hastanın nakli: Yaralanmanın ya da hastalığın özelliğine ve durumuna göre sigortalının özel bir şekilde ya da özel araçlarla nakli söz konusu olabilir. Bu nakil genellikle yurtiçinde dönüş şeklinde olabilir. Bazı durumlarda ise teşhis ve tedavinin daha iyi yapılabileceği başka bir sağlık kuruluşu da olabilir. Nakil yeri neresi olursa olsun seyahat sağlık sigortası yukarıda belirtilen limite kadar nakli teminat altına alır.

 • Taburcu olduktan sonra yerleşim yerine nakil: Yukarıdaki durumla aynı şekilde taburcu olduktan sonrada da yerleşim yerine nakil seyahat sağlık sigortası tarafında teminat altına alınır.

 • Ölüm sonrası nakil: Bu nakil aynı şekilde yurtiçine ya da sigorta poliçesi mirasçılarının talep edeceği başka bir yere yapılır ve sigorta tarafından tazmin edilir.

 • Seyahatin iptali: Eğer seyahate çıkmak istemiyorsanız ve seyahat sağlık sigortası yaptırmışsanız bu sigorta belli bir limite kadar iptal sonucu geri almadığınız ödemeleri ve masrafları tazmin eder. Çoğu sigorta şirketi seyahat iptali için 500 avroya kadar bir tazmin yapmaktadır.

 • Yaralanmanın ya da hastalığın yurtdışındaki seyahat süresini uzatması: Bu durumda çoğu sigorta şirketi en fazla 5 gün olmak üzere 200 avroya kadar bir tazminde bulunmaktadırlar.

 • Sigortalının teşhis ya da tedavisinin aile bireylerin birinin seyahat etmesini gerektirmesi. Hastayı başka bir şehir ya da ülkeye nakilde ona aile bireylerinden birisi refakat etmesi gerekiyorsa seyahat sağlık sigortası bu aile bireyinin seyahat masraflarını tazmin eder.

 • Sigortalının yaralanma ya da hastalığı sonucu aile bireylerinin konaklamasının zorunlu olması: Aile bireyinin konaklaması en fazla 4 gün ve azami 200 avro olarak ödenir.

 • Seyahat evde olan kazadan dolayı iptal edilirse:Bu durumda seyahat sağlık sigortası geri dönüş masraflarını tazmin eder.

 • Bagaj kayıpları: Seyahat sağlık sigortası bagajın bulunmasını ve sigortalıya iade edilmesini sağlayarak sigortalıya bir konfor sağlar.

 • Bagaj zarar görürse, kaybolursa yada çalınırsa ya da gecikmeli olarak sigortalıya ulaştırılırsa: Burada çoğu sigorta şirketi kayıp, çalıntı ve hasar için 350 avroya kadar ve gecikme için 100 avroya kadar bir tazminat öder.

 • Diğer: Kefalet, ilaç göndermenin sağlanması, acil mesajların ulaştırılması, pasaport kaybı, bilet kaybı
Ayrıca ek bir prim karşılığında kurtarma ve Covid-19 ile ilgili teşhis ve tedavi masrafları da tazmin edilmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası Sıkça Sorulan Sorular

Seyahat sağlık sigortası size seyahatlerinizde kaza, hastalık, bagaj kaybetme, uçağı kaçırma ya da seferin aksaması risklerine karşı teminat veren ve zor durumunuzda size etkili ve pratik çözümler sunan bir sigorta türüdür. Bu sigorta seyahatinizin başlangıç tarihinden bitiş tarihi arasında geçerlidir. Hem yurtiçi hem de yurtdışı seyahatleri için seyahat sağlık sigortası yapılabilir. Yurtiçi seyahat sağlık sigortası ve yurtdışı seyahat sağlık sigortası şu şekilde tanımlanabilir.

Seyahat sağlık sigortasının süresi seyahatiniz süresi kadardır. Bununla birlikte seyahat sağlık sigortası en az 3 gün en fazla ise 1 yıl yapılmaktadır. Sürenin uzunluğuna göre daha yüksek bir prim ödersiniz.

Seyahat sağlık sigortası çoğu sigorta şirketi aşağıdaki teminatlar kapsamında 30.000 avroya kadar sağlık masraflarını tazmin eder.

Aslında kanuni olarak yurtdışına çıkarken sigorta yaptırılması şeklinde bir zorunluluk yok. Bu durum vize alınabilmesi için bazı ülkeler tarafından şart koşulabilir. Çoğu ülke için vize alırken gerekli belgeler arasında seyahat sigortası poliçesi yoktur. Fakat Schengen ülkeleri, ABD ve Kanada vize için sigorta poliçesi zorunlu tuttuğu için bu sigorta zorunlu olduğu düşünülmektedir.

Seyahat sağlık sigortanızı çok kolaylıkla iptal edebilirsiniz. Seyahatinizin iptal olduğunu en az 24 saat öncesinden ilgili sigorta şirketine yada poliçeyi satın aldığınız acenteye bildirmeniz yeterlidir.

Seyahat sağlık sigortasında poliçe süresinin uzun olması maalesef vize sürenizi daha uzun tutmanıza etki etmeyecektir.

Anlaşmalı Sigorta Şirketlerimiz

Our latest news

Enthusiastically drive revolutionary opportunities before emerging leadership. Distinctively transform tactical methods of empowerment via resource sucking core.

Lifestyle blog

Appropriately productize fully

Some quick example text to build on the card title and make up the bulk.

Read more
Technology blog

Quickly formulate backend

Synergistically engage effective ROI after customer directed partnerships.

Read more
Science blog

Objectively extend extensive

Holisticly mesh open-source leadership rather than proactive users.

Read more